Matka Alexeja Navaľného: Nechcem počuť žiadne slová o sústrasti. Ešte v pondelok bol zdravý a šťastný

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Svet reaguje na úmrtie ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného, ktorý zomrel v trestaneckej kolónii. Najväčší kritik prezidenta Vladimira Putina posledné roky strávil vo väzení po tom, čo sa do vlasti vrátil po otrave a liečbe v Nemecku.  

Po vychádzke mu údajne prišlo nevoľno a stratil vedomie. Väzenským zdravotníkom ani privolanej záchrannej službe sa ho už vraj nepodarilo oživiť.

Príčina úmrtia podľa vyhlásenia väzenskej služby nie je bezprostredne známa. 

Prečítajte si tiež:

Rusko odmieta obvinenia

Ruská štátna agentúra TASS napísala, že o úmrtí Navaľného už informovali aj prezidenta Vladimira Putina. Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova vykonáva väzenská služba všetky potrebné previerky týkajúce sa úmrtia Navaľného. Peskov uviedol, že nepozná podrobnosti o prípade.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v piatok vyhlásila, že západné obvinenia ohľadne smrti väzneného ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného sú "sebaodhaľujúce". 

Vo vyhlásení zverejnenom na sociálnej sieti Telegram Zacharovová napísala, že forenzné výsledky obhliadky zosnulého Navaľného ešte nie sú, ale Západ už dospel k svojmu vlastnému záveru. Nespresnila, ktoré konkrétne obvinenia má na mysli.

Ľudmila Navaľná: Nechcem počuť žiadne slová o sústrasti

​Šéf Navaľného tímu Leonid Volkov oznámil, že zatiaľ nemá žiadne oficiálne informácie o úmrtí. Podľa neho však vyhlásenie väzenskej služby možno interpretovať ako priznanie, že Navaľného úmyselne zabili.

Matka Alexeja Navaľného Ľudmila povedala, že jej syn bol „živý, zdravý a šťastný“, keď ho naposledy videla v pondelok.

​V príspevku na Facebooku, o ktorom informovali noviny Novaja Gazeta, nezávislé ruské noviny vydávané v Lotyšsku od rozsiahlej invázie na Ukrajinu v roku 2022, napísala:

„Nechcem počuť žiadne slová o sústrasti. Videli sme ho na stretnutí vo väzení 12. februára . Bol živý, zdravý a šťastný.“

Väčšina európskych politikov sa zhoduje, že zodpovednosť za smrť Navaľného nesie Putinov režim. 

Navaľného manželka Julija mala v piatok prejav na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii krátko po prijatí správy o smrti svojho manžela v ruskej trestaneckej kolónii za polárnym kruhom. Informoval o tom portál britského denníka The Guardian.

Prečítajte si tiež:

S pohnutím rozprávala, ako sa musela rozhodnúť, či zostane v Mníchove a prihovorí sa ostatným z pódia, alebo sa okamžite vráti k svojim deťom. Rozhodla sa urobiť to, čo by urobil jej manžel – mať prejav na konferencii.

Dodala, že nevie, či veriť tejto strašnej správe, ale podľa nej je ruský prezident Vladimir Putin "osobne zodpovedný za všetky tie hrozné veci, ktoré sa dejú mojej krajine".

Julija Navaľná vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby sa spojilo a potrestalo "tento príšerný režim" v Rusku.

Zelenskyj: Za úmrtím Navaľného je Putin

Je "zrejmé", že za úmrtím ruského opozičného politika Alexeja Navaľného vo väzení za severným polárnym kruhom stojí ruský prezident Vladimir Putin, vyhlásil v piatok počas návštevy Nemecka najvyšší ukrajinský predstaviteľ Volodymyr Zelenskyj. Informuje o tom TASR.

Podľa Zelenského, ktorého vyjadrenie priniesol britský denník The Guardian, sa Putin nezaujíma, či niekto zomrie, ak je on sám bezpečne vo svojej pozícii.

Vedúci Zelenského kancelárie Andrij Jermak napísal na platforme Telegram, že Putin sa bojí konkurencie.

„Putin je to najhoršie zlo, obáva sa akejkoľvek konkurencie. Životy Rusov preňho neznamenajú nič,“ vyhlásil Jermak.

Podľa neho každý, kto si robí nádeje na rokovania s Putinom, si musí uvedomiť, že sa mu nedá veriť. „Jediný jazyk, ktorému rozumie, je sila,“ dodal Jermak.

Ak sa potvrdí úmrtie ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného, pôjde o "hroznú tragédiu". Vyhlásil to v piatok v reakcii na správy o Navaľného náhlom úmrtí poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.

V rozhovore pre stanicu NPR Sullivan povedal, že Kremeľ má za sebou dlhú históriu poškodzovania svojich oponentov, takže "vznikajú reálne a zjavné otázky o tom, čo sa stalo".

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vyhlásil, že ak sa potvrdí Navaľného smrť, zvýrazní to "slabosť a hnilobu" ruskej vlády.

„Zodpovedné je za to Rusko,“ vyhlásil Blinken podľa agentúry Reuters.

Biden má rovnaký názor

V piatok popoludní sa na adresu Navaľného úmrtia vyjadril aj prezident USA Joe Biden. Šéf Bieleho domu podľa svojich slov nebol smrťou Navaľného prekvapený, vyjadril však rozhorčenie.

„Odvážne sa postavil proti korupcii, násiliu a všetkým zlým veciam, ktoré Putinova vláda robila,“ povedal.

„Putin je zodpovedný za Navaľného smrť. Putin je zodpovedný za to, čo sa stalo Navaľnému,“ vyhlásil šéf Bieleho domu s tým, že ide o ďalšie potvrdenie Putinovej brutality.

Americký prezident ocenil odvahu Navaľného, ktorý si vo väzení odpykával dlhoročný trest. „Dokonca aj vo väzení bol silným hlasom pravdy,“ povedal Biden.

Michel: Navaľnyj priniesol najvyššiu obeť

Predseda Európskej rady Charles Michel na sociálnej sieti X napísal, že Navaľnyj "priniesol najvyššiu obeť".

„EÚ považuje ruský režim za výhradne zodpovedný za túto tragickú smrť. Jeho rodine vyjadrujem hlbokú sústrasť. A tiež tým, ktorí bojujú za demokraciu na celom svete v tých najtemnejších podmienkach,“ napísal predseda Európskej rady.

„Bojovníci umierajú. Ale boj za slobodu sa nikdy nekončí,“ dodal Michel.

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na sieti X uviedla, že je znepokojená a zarmútená správou o smrti Navaľného.

„Putin sa neobáva ničoho viac ako nesúhlasu vlastných ľudí. Hrozná pripomienka toho, o čo Putinovi a jeho režimu ide. Poďme sa spojiť v boji za ochranu slobody a bezpečnosti tých, ktorí sa odvážia postaviť proti autokracii,“ napísala von der Leyenová.

Nemecký kancelár Olaf Scholz uviedol, že Navalnyj zaplatil životom za svoju odvahu. „Jeho smrť je veľmi smutnou ukážkou toho, ako sa Rusko zmenilo,“ dodal.

Za smrť väzneného ruského opozičného politika Alexeja Navaľného nesie zodpovednosť ruský prezident Vladimir Putin, vyhlásil v piatok poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski

„Odsúdený bol na základe falošných obvinení a falošných dôkazov. Zatvorili ho do väzenia, kde žil v otrasných podmienkach. Za toto všetko je zodpovedný Vladimir Putin,“ uviedol Sikorski vo vyhlásení poskytnutom agentúre PAP.

Prezidentka Čaputová: Smrť Navaľného je tragicky predvídateľný výsledok

Smrť ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného je podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej tragicky predvídateľný výsledok toho, ako sa Putinovo Rusko správa k tým, ktorí sú proti skorumpovanému režimu. Informovala o tom na platforme X.

„Jeho eliminácia sa začala dávno pred dnešným dňom. Úprimnú sústrasť jeho rodine a priateľom,“ uviedla prezidentka.

Francúzsky minister zahraničných vecí Stéphane Séjourné na sociálnej sieti X a vyjadril sústrasť Navaľného príbuzným.

„Alexej Navaľnyj zaplatil životom za svoj odpor voči utláčateľskému systému. Jeho smrť vo väzenskej kolónii nám pripomína realitu režimu Vladimira Putina,“ napísal 

Nórsky minister zahraničných vecí Espen Barth Eide zároveň na X napísal, že "ruská vláda nesie veľkú zodpovednosť" za smrť Navaľného, a vyjadril smútok z jeho smrti.

„Hrozné správy. Alexej Navalnyj ako najväčší zástanca ruskej demokracie preukazoval svoju neuveriteľnú odvahu celý svoj život. Moje myšlienky sú s jeho manželkou a ruským ľudom, pre ktorý ide o obrovskú tragédiu,“ napísal o úmrtí Navaľného britský ministerský predseda Rishi Sunak.

Stoltenberg: Rusko je stále zbabelejšie

Podľa generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga je Navaľného úmrtie znepokojujúce.

„Je potrebné, aby sme zistili všetky informácie a Rusko bude musieť odpovedať za závažné otázky. Alex Navalnyj bol silným hlasom za slobodu a demokraciu niekoľko rokov. NATO a jeho spojenci vždy volali po tom, aby bol okamžite oslobodený,“ povedal novinárom.

„Vidíme, že Rusko je stále zbabelejšie. Voči svojim oponentom používa útlak. Navaľnyj bol väzeň a je veľmi dôležité, aby nám Rusko zodpovedalo, čo bolo príčinnou jeho smrti.“

Rusko sa premenilo na násilnícky štát, ktorý zabíja svojich vlastných občanov. V reakcii na správy médií o úmrtí ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného to v piatok na sociálnej sieti X napísal český minister zahraničných vecí Jan Lipavský.

„Stále platí, že rovnako, ako sa Rusko správa v zahraničnej politike, správa sa aj k svojim občanom. Premenilo sa na násilnícky štát, ktorý zabíja ľudí snívajúcich o lepšej budúcnosti ako Nemcov alebo teraz Navaľnyj - uväznený a umučený na smrť za to, že sa postavil Putinovi. Česť jeho pamiatke,“ napísal šéf českej diplomacie.

Lotyšský prezident Edgars Rinkevičs v piatok v reakcii na správy o úmrtí ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného vyhlásil, že ho "brutálne zavraždil Kremeľ".

„Nech ste si o Alexejovi Navaľnom mysleli ako o politikovi čokoľvek, Kremeľ ho brutálne zavraždil. Je to fakt, ktorý by ľudia mali vedieť, pretože vypovedá o pravej podstate súčasného ruského režimu,“ napísal Rinkevičs na sociálnej sieti X a vyjadril sústrasť Navaľného príbuzným.

Na Navaľného smrť reagujú aj niektorí Rusi

Kritik Kremľa a podnikateľ žijúci v exile Michail Chodorkovskij vyhlásil, že pokiaľ ide o pravdivú správu, potom „zodpovednosť za ňu nesie Vladimír Putin“.

Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj bol zavraždený, vyhlásil v piatok nositeľ Nobelovej ceny za mier a spoluzakladateľ ruských novín Novaja gazeta Dmitrij Muratov. Informuje TASR s odvolaním sa na agentúru Reuters.

Podľa Muratova boli príčinou Navaľného smrti podmienky vo väzení a jeho úmrtie tak možno považovať za "vraždu".

„Modlím sa, aby sa tieto informácie ukázali ako nepravdivé,“ vyhlásil ruský liberálny politik Boris Nadeždin, ktorý sa, zatiaľ neúspešne, pokúša kandidovať v prezidentských voľbách.

Pozrite si aj reportáž o väznení A. Navaľného, ktorú sme odvysielali 22. januára 2024:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rusko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.