Po Scholzovi prišiel na rad Macron. Ukrajina a Francúzsko podpísali bilaterálnu bezpečnostnú dohodu

Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj po podpise dohody
Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj po podpise dohody. Zdroj: AP Photo/Thibault Camus, Pool

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok v Paríži podpísali bilaterálnu bezpečnostnú dohodu. Francúzsko podľa nej poskytne Kyjevu vojenskú a civilnú pomoc v jej vo vojne proti Rusku. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Francúzsko v rámci dohody prisľúbilo pomoc v hodnote do troch miliárd eur v roku 2024. Vlani poskytlo Ukrajine 2,1 miliardy a v roku 2022 1,7 miliardy eur.

Elyzejský palác predtým v spojitosti s touto dohodou uviedol, že nadväzuje na záväzky prijaté v rámci schôdzky zástupcov krajín G7 počas summitu NATO vo Vilniuse v júli 2023.

Prečítajte si tiež:

Zelenskyj v piatok navštívil aj Berlín, kde s nemeckým spolkovým kancelárom Olafom Scholzom podpísal podobný bezpečnostný pakt.

Ukrajinský prezident sa počas svojej cesty snaží získať podporu Západu pre ukrajinské sily pred druhým výročím vojny s Ruskom. V piatok navštívi Paríž a v sobotu vystúpi na bezpečnostnej konferencii v bavorskom Mníchove, v rámci ktorej bude rokovať s americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.

Zelenskyj už v januári podpísal dohodu o bezpečnostnej spolupráci s Britániou, keď britský premiér Rishi Sunak navštívil Kyjev.

Bezpečnostnú dohodu podpísal Volodymyr Zelenskyj v piatok aj s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.