Najväčšia zmena na fronte od pádu Bachmutu. Avdijivka je v rukách Rusov, Ukrajinci sa z mesta stiahli

Najväčšia zmena na fronte od pádu Bachmutu. Avdijivka je v rukách Rusov, Ukrajinci sa z mesta stiahli
Zdroj: TASR/AP/Efrem Lukatsky

Ukrajinské sily sa sťahujú z mesta Avdijivka na východe Ukrajiny, kde sa situácia v posledných dňoch značne zhoršila, uviedol v sobotu skoro ráno hlavný veliteľ ukrajinskej armády Olexandr Syrskyj. TASR prevzala správu z agentúr AFP, DPA a britskej stanice BBC.

Podľa agentúry Reuters je to najväčšia zmena na fronte od mája 2023, kedy Rusi po dlhých krvavých bojoch dobyli Bachmut.

„Na základe operačnej situácie v okolí Avdijivky, aby som sa vyhol obkľúčeniu a zachoval som životy a zdravie vojakov, rozhodol som sa stiahnuť naše jednotky z mesta a presunúť sa do obrany na priaznivejších líniách,“ Syrskyj uviedol na sociálnych sieťach X (predtým Twitter) a Facebook.

Prečítajte si tiež:

Bitka o toto priemyselné centrum, vzdialené necelých 10 kilometrov severne od mesta Doneck, je jednou z najkrvavejších počas už takmer dva roky trvajúcej vojny a pripomína minuloročnú krvavú bitku o Bachmut, v ktorej padli tisíce vojakov.

„Naši vojaci plnili svoju vojenskú povinnosť dôstojne, urobili všetko, čo bolo v ich silách, aby zničili najlepšie ruské vojenské jednotky, a spôsobili nepriateľovi značné straty z hľadiska živej sily aj techniky,“ dodal Syrskyj.

Ďalšia ruská ofenzíva je na spadnutie pri Robotynom, ktoré bolo najznámejším miestom ukrajinskej letnej ofenzívy.

Podľa Ukrajincov na tejto časti frontovej línie Rusi vytvorili zoskupenie, ktoré je väčšie ako skupina vojsk bojujúca v súčasnosti pri Avdijivke.

V priloženom videu si môžete pozrieť príspevok o bojoch v Avdijivke.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.