Lekári varujú pred častým príznakom rakoviny močového mechúra. Väčšina ľudí ho ignoruje

Lekári varujú pred častým príznakom rakoviny močového mechúra. Väčšina ľudí ho ignoruje
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Lekári varujú pred príznakom, ktorý môže signalizovať rakovinu močového mechúra. Časté močenie sprevádzané bolesťou nemusí byť symptómom iba zápalu močových ciest, ale aj niečoho vážnejšieho, píše Mirror.

Podľa Centra pre diagnostiku a prevenciu chorôb (CDC) je najčastejším príznakom rakoviny močového mechúra krv v moči. Medzi ďalšie patrí potreba často močiť, bolesť pri močení, bolesti chrbta aj panvy.

Ak rakovina prepukne do pokročilejšieho štádia, môžu sa objaviť aj iné komplikácie, ako napríklad nekontrolovateľné chudnutie, opuch nôh, únava či nevoľnosť.

CDC píše, že tieto príznaky môžu signalizovať aj iné ochorenia, preto by ste sa vždy mali poradiť s lekárom. Ak však máte viac symptómov naraz, vyšetrenie určite neodkladajte.

Prečítajte si tiež:

Spúšťače rakoviny

Lekári varujú, že najzásadnejším rizikovým faktorom je fajčenie. Fajčiari majú až 4-krát väčšie riziko, že ich toto ochorenie postihne.

Ďalšími sú aj genetické predispozície, časté vystavenie niektorým chemikáliám, ako sú napríklad rôzne farby, kovy a ropné produkty.

Rakovinu močového mechúra môže spôsobiť aj pitie vody zo studne kontaminovanej arzénom či chronické a opakujúce sa infekcie močových ciest.

Prečítajte si tiež:

Výskyt ochorenia

UroKlinikum uvádza, že rakovina močového mechúra je pomerne častým ochorením. Odhadujú, že vo svete ročne pribúda približne 270-tisíc nových prípadov

Najvyšší výskyt tohto ochorenia je zaznamenaný vo vyspelých štátoch severnej Ameriky a Európy.

Na vyšetrenie rakoviny pankreasu príde polovica pacientov neskoro. Lekár porozprával o príčinách a príznakoch, ktoré netreba prehliadať: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.