Elitný pilot prezradil kód, ktorého sa obáva najviac. Keď ho začuje, znamená to, že sme vo vojne

Elitný pilot prezradil kód, ktorého sa obáva najviac. Keď ho začuje, znamená to, že sme vo vojne
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Mike Mareen

Elitný poľský pilot opísal, ako vyzerá ochrana vzdušného priestoru v Poľsku či na Slovensku. Kolegovia, teraz už bývalého armádneho pilota, totiž majú do konca roka na starosti zabezpečiť aj nebo nad Slovenskom.

Okrem Poliakov chránia náš vzdušný priestor aj stíhačky ďalších spojencov zo Severoatlantickej aliancie - Česka, Maďarska a Nemecka. Tento stav by mal trvať do konca roka, potom by mali prebrať túto úlohu slovenskí piloti na nových strojoch F-16.

Prácu armádnych pilotov opísal v rozhovore pre poľský magazín Komputer Swiat Marcin Modrzewski, ktorý patrí k najskúsenejším pilotom na stíhačke F-16. Lietal s nimi 11 rokov, v súčasnosti už však pôsobí v súkromnej sfére a pilotuje Boeing 737 poľských aerolínií LOT.

Pilot prezradil, že na popis činností alebo konkrétne situácie, používajú letci ale aj iné zložky ozbrojených síl, kódy. Prostredníctvom jedného slova tak vedia opísať konkrétne situácie.

Prečítajte si tiež:

​Ide o kódy v Anglickom jazyku, ktoré používa americká armáda a členské krajiny Severoatlantickej aliancie. Pre niektoré situácie však majú Poliaci aj vlastné označenie.

Modrzewski tvrdí, že poľskí piloti neraz čelia provokáciám od ruských pilotov. Ak sa ruské stíhačky priblížia k poľským hraniciam, piloti musia so svojimi strojmi čo najskôr vyštartovať.

„Ak je situácia vážna, môžeme porušiť predpisy civilného letectva. Musíme sa veľmi rýchlo dostať do cieľa. Ide o záležitosť národnej bezpečnosti,“ hovorí Modrzewski.

Prečítajte si tiež:

​Ak napríklad piloti zbadajú nepriateľské lietadlo, vyslovia kód „Tally“. Pilot rozhoduje sám o zostrelení nepriateľského lietadla len v časoch vojny. V čase mieru musí na útok dostať pilot povolenie.

Kódov používajú letci viacero, pričom sú navrhnuté pre každú situáciu. Napríklad nedostatok benzínu a v dôsledku toho návrat na základňu sa označuje „Bingo“. „Bracket“ je kód pre manéver, pri ktorom členovia letky chytia nepriateľský stroj do smrtiacej pasce.

Najväčší rešpekt však u pilotov vzbudzuje kód, ktorým sa označuje začiatok vojny. „Potom sa psy odtrhnú z reťaze.“ Či však ide o čisto poľský kód alebo ho používajú všade v rámci krajín NATOČ je nejasné. Na príklad v oficiálnom kódexe americkej armády sa nenachádza.

Slovenská armáda dostala prvé dve stíhačky F-16. V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Armáda

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.