Silnejší či slabší stisk. Podanie rúk môže veľa prezradiť nielen o vašom postoji, ale aj o zdraví

Silnejší či slabší stisk. Podanie rúk môže veľa prezradiť nielen o vašom postoji, ale aj o zdraví
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/sutadimages

Pevný stisk či sklon ruky pri podaní. Určite ste už počuli o tom, že to, ako podávame ruku, veľa vypovedá o našom vnútornom nastavení či postoji voči druhej osobe. Vedci však prišli zo zisteniami, že sa z neho dá vyčítať omnoho viac. Dokonca aj to, či nám hrozia problémy so srdcom alebo výskyt demencie či depresie.

Či už máte slabý alebo silný stisk, alebo pri podaní podávate len konce prstov, pri niektorých veciach si dajte pozor, informuje metro.co.uk.

Prečítajte si tiež:

Problémy so srdcom

Podľa výskumu londýnskej univerzity Queen Mary môže byť slabý stisk ruky jedným z indikátorov budúceho infarktu alebo mŕtvice. V štúdii analyzovali silu stlačenia ruky u takmer 5000 ľudí a zistili, že slabšie sa spája so zväčšeným alebo poškodeným srdcom.

„Sila stisku ruky je lacným, reprodukovateľným a ľahko realizovateľným meradlom a mohla by sa stať jednoduchým nástrojom identifikácie ľudí s vysokým rizikom srdcových ochorení a prevencie závažných ochorení, ako je napríklad infarkt,“ uviedol profesor Steffen Petersen, ktorý viedol výskum.

Vedúca kardiologická sestra Julie Wardová však zdôraznila, že tento signál treba posudzovať spolu s ďalšími faktormi. „Je dôležité mať na pamäti, že tento výskum nutne nedokazuje to, že ak máte ochabnuté ruky určite dostanete infarkt.“ Dodáva však, že ak sa u vás objavujú aj iné signály, návštevu lekára netreba odkladať.

Predčasná smrť

Štúdia uskutočnená v rokoch 1951 až 1976 ukázala, že nižšia sila úchopu rúk je spojená s vyššou úmrtnosťou. Výskum uverejnený v časopise British Medical Journal zistil, že osoby, ktoré majú slabý úchop v strednom veku, majú o 20 percent vyššie riziko úmrtia na srdcové a dýchacie choroby a aj na rakovinu.

Podľa doktora Suhaila Hussaina, súkromného praktického lekára, oslabenie sily úchopu v priebehu času môže naznačovať, že v neskoršom veku nám hrozia infarkt, mŕtvica a tiež úmrtie súvisiace s kardiovaskulárnymi ochoreniami.

V súvislosti s tým upozornil, že náhla strata úchopu alebo pohybu v jednej ruke alebo na jednej strane tela je jedným z najčastejších príznakov mŕtvice, a ak ju spozorujete, treba okamžite vyhľadať pomoc.

Prečítajte si tiež:

Depresia

Vedci sa pozreli aj na súvislosť medzi stiskom ruky a našou náladou či duševnou pohodou. Pri skúmaní údajov od viac ako 51-tisíc ľudí vo veku nad 45 rokov sa vedci v Národnej lekárskej knižnici zamerali na slabý stisk. „Nižšia sila stisku rúk sa spájala so zvýšenou pravdepodobnosťou depresie. Včasné posúdenie sily stlačenia ruky môže identifikovať populáciu ohrozenú depresiou u dospelých v strednom a vyššom veku,“ uviedli vo výsledkoch.

Doktor Adam Staten, všeobecný lekár, vysvetlil, že slabé stláčanie sa spája s horšou fyzickou kondíciou. „Sila stisku ruky sa zhoršuje, keď sa zhorší fyzické zdravie, a to je samo o sebe rizikovým faktorom depresie.“

Dodáva, že ľudia s depresiou často strácajú motiváciu a cítia sa unavení, takže nie je nezvyčajné, že sú menej fyzicky zdatní, čo sa môže prejaviť slabším úchopom ruky.

Demencia

Strata sily úchopu je podľa zdravotníka Iana Budda spojená s poklesom kognitívnych a fyzických funkcií, najmä u starších ľudí. Ochorenia, ako artritída a demencia, sú tak priamo spojené s nižšou silou úchopu. Slabý úchop tak môže byť skorším príznakom ochorenia, ale aj dôsledkom, ak už prepuklo.

Prečítajte si tiež:

Hyperhidróza

Spotené ruky a celkovo hyprehyróza, teda nadmerné potenie, môžu byť len dôsledkom teplého dňa či aktuálneho vypätia. Ak sa však potíte pravidelne, môže za tým byť niečo viac.

„Nadmerné potenie môže postihovať všetky časti tela, ale ruky sú často postihnuté najviac,“ hovorí doktor Suhail Hussain. Hyperhidróza môže súvisieť so stavmi, ako je úzkosť, stres alebo iné zdravotné problémy.

Problémy s krvným obehom

Studené ruky môžu byť niekedy dôsledkom Raynaudovej choroby. „Pri tomto ochorení dochádza k uzavretiu ciev v prstoch na rukách a nohách, čo spôsobuje ich bledosť a chlad,“ hovorí doktor Adam Staten. Ide o bežné ochorenie, no v niektorých prípadoch môže mať aj vážnejšie následky, ako sú vredy na prstoch, dodal.

„Príležitostne, najmä ak sa Raynaudova choroba začne v neskoršom veku, môže byť spojená so závažnejším ochorením, ako je reumatoidná artritída alebo lupus,“ povedal lekár.

Svalové ochorenia

Slabý úchop môže podľa lekára poukazovať aj na ochorenia svalov či kĺbov. Môže ísť o svalovú slabosť, alebo aj osteoartrózu.

Vedci zhodne dodávajú, že pri prvom kontakte s osobou netreba hneď druhého človeka diagnostikovať. Ide o príznaky, ktoré môžu ochorenia signalizovať, ale pri styku s inou osobou vstupujú do situácie aj ďalšie faktory. V prípade, že ste u seba niektoré faktory spozorovali, návštevu lekára netreba odkladať.

Nebolí, no môže zabíjať. Vysoký krvný tlak netreba podceňovať: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.