Trápi vás zápach z úst? Zubár hovorí, že pri čistení pravdepodobne robíte zásadnú chybu

Trápi vás zápach z úst? Zubár hovorí, že pri čistení pravdepodobne robíte zásadnú chybu
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/bbernard

Nikomu z nás ráno nevonia dych po konvalinkách. No po vyčistení zubov by zápach mal zmiznúť. Ak sa tak nestane, znamená to, že niekde robíte chybu.

Medzi hygienické štandardy patrí čistenie zubov aspoň dvakrát denne, teda večer pred spaním a následne aj ráno. Dodržiavanie tohto každodenného rituálu však nezaručuje svieži dych, upozorňuje mirror.co.uk.

Prečítajte si tiež:

Medzizubné kefky a niť nestačia

Okrem zubnej kefky je dobré používať aj zubnú niť či medzizubné kefky, ktoré sa dostanú aj tam, kde klasická kefka nie. Takéto pravidelné umývanie zabraňuje hromadeniu zvyškov potravy na zuboch, tiež tomu, aby sa nám vytváral zubný povlak, ktorý vedie k ochoreniam ďasien i zubným kazom.

Napriek každodennému úsiliu o zdravie našich zubov podľa zubného lekára robíme mnohí zásadnú chybu. Daz Singh, vedúci zubný lekár v ordinácii v Liverpoole, hovorí, že pri čistení zubov by sme nemali zabúdať na líca a jazyk. Práve vynechanie týchto častí úst môže viesť k zlému dychu a potenciálnym zdravotným problémom v ústnej dutine.

„Je dôležité, aby ste do svojej rutinnej starostlivosti o ústnu dutinu zahrnuli aj jazyk a vnútorné líca,“ zdôraznil lekár.

Prečítajte si tiež:

„Na jazyku a vnútornej strane líc sa môže nachádzať značné množstvo baktérií, čiastočiek potravy a odumretých buniek. Zanedbávanie týchto oblastí môže podporiť šírenie baktérií, čo prispieva k zápachu z úst, tvorbe zubného povlaku a ďalším problémom s ústnym zdravím,“ dodal odborník na zuby.

Najúčinnejším spôsobom liečby zápachu z úst je okrem čistenia líc aj pravidelné škrabanie jazyka. „Čistenie alebo škrabanie jazyka pomáha odstrániť baktérie, ktoré sú zodpovedné za nepríjemný zápach.“

Hoci sa primárne sústreďujeme na zuby, doktor vysvetlil, že čistenie aj týchto povrchov ústnej dutiny môže pomôcť pri prevencii nielen zápachu, ale aj iných problémov. Zubný lekár tiež odporúča používať zubnú kefku s mäkkými štetinami, aby sa minimalizovalo riziko podráždenia alebo poškodenia.

Ministerstvo rozdelilo peniaze do zdravotníckych odvetví. Podľa komory zubárov obnos odvetviu nestačí a zubná starostlivosť má byť ohrozená: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.