Najskôr vyhral 340 miliónov, potom vraj šlo o omyl. Napokon sa rozhodol žalovať lotériovú spoločnosť

Tipujúci zaškrtáva čísla v americkej lotérii Powerball.
Zdroj: TASR

Američan žaluje lotériovú spoločnosť za to, že jeho výhru vo výške 340 miliónov dolárov (viac ako 315 miliónov eur) označila za omyl. Správcovia hry uviedli, že na webových stránkach sa jeho „výherné“ čísla objavili omylom.

Nie je to prvýkrát, čo sa niečo podobného v USA stalo. Vlani v novembri lotéria v Iowe tiež zverejnila nesprávne čísla s odkazom na chybu ľudského faktoru.

Obyvateľ Washingtonu John Cheeks si 6. januára 2023 kúpil žreb lotérie Powerball. Hoci nasledujúci deň žrebovanie nevidel, o dva dni neskôr videl svoje čísla zverejnené na internetových stránkach lotérie.

Čísla na jeho žrebe boli podľa jeho slov kombináciou rodinných narodenín a ďalších cifier osobného významu.

„Bol som trochu vzrušený, ale inak nič. Len som zavolal kamarátovi, so žrebom sa odfotil a šiel spať,“ uviedol domnelý výherca. Píše The Guardian.

Prečítajte si tiež:

Žreb si odložil do schránky

Keď prišiel do pobočky lotérie nedostal nič. Pri okienku sa s ním zamestnanec odmietol baviť. Žreb nebol herným systémom potvrdený ako výherný, ako vyžadujú predpisy hry, stálo v liste, ktorý mu spoločnosť adresovala neskôr.

Cheeks však svoj žreb nevyhodil. Namiesto toho ho uložil do bezpečnostnej schránky, obrátil sa na právnika a lotériovú spoločnosť zažaloval.

Súdne dokumenty uvádzajú aj tvrdenia druhej strany. „Číselná kombinácia Johna Cheeksa nebola výherná,“ potvrdila stanovisko firmy jej zástupkyňa Brittany Baileyová.

Vysvetlila tiež, kde nastala chyba. Podľa nej čísla, ktoré domnelý videl na webových stránkach hry, boli len testovacími výsledkami, ktoré mali byť zverejnené len vo vývojovom prostredí a nemala ich vidieť verejnosť.

„Vykonávali sme úlohu zahrňujúcu zmenu časových pásiem pre webové stránky Powerball z koordinovaného svetového času na východný štandardný čas, a omylom sme zverejnili nesprávnu kombináciu čísel,“ píše sa v odôvodnení.

Dodala, že čísla nemohli byť výherné pre žrebovanie Powerball zo 7. januára 2023, nakoľko boli zverejnené už deň predtým.

Napriek tomuto tvrdeniu Cheeksov právny zástupca trvá na svojej žalobe. „Povedali, že urobili chybu, ale zatiaľ sme nevideli žiadne dôkazy, ktoré by to potvrdzovali,“ uviedol pre kanál NBC4 Washington.

V júli 2023 svet šokovala správa, že v hre Powerball padol gigantický jackpot:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.