Zázrak na chudnutie? Balónová „pilulka“ vás zbaví kíl, no spôsobuje hrozivé vedľajšie efekty

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Zdroj: SHUTTERSTOCK/VGstockstudio

Zdravý životný štýl je v posledných rokoch mimoriadne v kurze, a preto nie je žiadnym prekvapením, že sa mnohí ľudia snažia menej či viac úspešne chudnúť. Niektorí sú kvôli snu o štíhlej línii schopní zájsť fakt ďaleko a podstupujú napríklad žalúdočné bypassy či extrémne diéty.

Existuje aj skupina ľudí, ktorá si chce celý proces výrazne zjednodušiť. Na obzore je totižto nové riešenie, ktoré sľubuje doslova magické efekty. Ide o žalúdočný (gastrický) balónik Allurion, ktorý nie je práve novinkou, píše portál The Sun. Pred ním už firma mala aj starší model, no zavádzanie u neho bolo komplikovanejšie.

Kapsula sa s pomocou lekára prehltne, pričom netreba anestéziu, hospitalizáciu ani endoskopiu. Balónik sa vo vnútri žalúdka nafúkne a pokrýva až 60 percent jeho priestoru. Celý proces by navyše mal trvať len 15 minút. 

Ako ďalej portál píše, po štyroch mesiacoch sa balón vyprázdni a telo opustí prirodzeným spôsobom. Výrobcovia sľubujú, že pacient po použití stratí desať až pätnásť percent svojej váhy. Znie to príliš dobre? Má to háčik.

Prečítajte si tiež:

Nepríjemné vedľajšie účinky

Balónik je napojený na hadičku, ktorá lekárovi umožňuje naplniť ho vodou. Adam, ktorý procedúru podstúpil, pre The Sun uviedol, že zavádzanie Allurionu pre neho bolo traumatizujúce, aj keď sa to nakoniec podarilo. 

„Naplnenie tej veci trvá asi sedem minút a je veľká ako grapefruit. Spomínam si, že keď som potom nastúpil do výťahu, cítil som sa ako po večeri,“ povedal Adam pre The Sun. 

Tri dni po zákroku navyše pacienti môžu pociťovať nevoľnosť, žalúdočné kŕče či dokonca trpieť vracaním. Adam k tomu dodáva, že sa cítil príšerne.

Keď nepríjemnosti odznejú, pacient môže začať s tekutou stravou, neskôr prejde aj na pevnú. Vtedy zároveň prichádza na rad aj nutričné poradenstvo, stravovací denník a podobne. Balónik zároveň spomaľuje vyprázdňovanie žalúdka, v dôsledku čoho človek začne chudnúť. 

Adam hovorí, že pri chudnutí vlastne ani nepociťoval hlad. Zmenil svoje stravovanie a vylúčil chlieb, cestoviny aj ryžu. Tieto potraviny by sa totižto mohli na balónik nalepiť a nie sa okolo neho len posúvať. To by mohlo spôsobiť zapáchajúce grganie či reflux žalúdočnej kyseliny.

„Jedlo ani nemôžete zjesť rýchlo, pretože mu musíte dať čas, aby skĺzlo okolo balónika. Inak sa vráti do krku,“ uzatvoril Adam.

Pozrite si archívnu reportáž o chudnutí.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.