Novinka v umelej inteligencii. Program z krátkeho textu vytvorí zábery ako z hollywoodskeho filmu

Program Sora vytvára z jednoduchého textu videá
Program Sora vytvára z jednoduchého textu videá. Zdroj: Profimedia.sk/OpenAI

Spoločnosť OpenAI, zaoberajúca sa umelou inteligenciou, ktorá stojí za známym chatbotom ChatGPT, predstavila novinku. Je ním nástroj s názvom Sora, ktorý dokáže z jednoduchého textového príkazu vytvoriť video dlhé až 60 sekúnd.

Spoločnosť tiež uviedla, že model Sora je schopný vytvoriť video na základe statického obrázka alebo rozšíriť existujúce zábery o nový materiál, informuje The Guardian

OpenAI na sociálnej sieti zverejnila niekoľko ukážok toho, ako nástroj funguje. Jeden z príkazov znel takto: „Niekoľko obrovských mamutov sa blíži a kráča po zasneženej lúke, ich dlhá vlnitá srsť pri chôdzi zľahka veje vo vetre, v diaľke sú zasnežené stromy a vrcholky hôr, popoludňajšie svetlo s jemnými mrakmi a slnko vysoko v diaľke.“ Výsledok si môžete pozrieť nižšie.

V súčasnosti má k programu prístup len niekoľko odborníkov, ktorí ho testujú, či nie je náchylný na obchádzanie zmluvných podmienok OpenAI. Tie zakazujú extrémne násilie, sexuálny obsah, nenávistné obrázky či podobizeň celebrít.

Ako podotýka CNN, nástroje umelej inteligencie, ktoré z textu dokážu vytvoriť video, nie sú úplnou novinkou. Analytik spoločnosti ABI Research Reece Hayden však tvrdí, že program Sora od konkurencie oddeľuje dĺžka videí a tiež presnosť, s akou ich dokáže generovať.

Všetky ukážky, ktoré spoločnosť OpenAI zverejnila, nájdete TU.

Niektorí odborníci žiadajú, aby sa vývoj umelej inteligencie pozastavil. Viac v reportáži z 2. 4. 2023:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.