Zdravotníci sú znepokojení. Počet prípadov nebezpečného ochorenia vlani stúpol o takmer 80 percent

Osýpky - ilustračná snímka
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock/phichet chaiyabin

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozornila v utorok na rýchle šírenie osýpok. Vlani bolo v celom svete zaznamenaných vyše 306-tisíc prípadov, čo je nárast o 79 percent oproti roku 2022. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

„Sme... mimoriadne znepokojení,“ uviedla technická poradkyňa WHO pre osýpky a ružienku (rubeolu) Natasha Crowcroftová. Podľa nej zvyčajne nie sú nahlásené všetky prípady a preto je skutočné rozšírenie ochorenia oveľa vyššie.

WHO každý rok vytvára modely pre presnejšie určenie  skutočného počtu ochorenia. Podľa týchto odhadov v roku 2022 sa celosvetovo vyskytlo 9,2 milióna prípadov osýpok a 136 216 úmrtí v súvislosti s ním.

Prečítajte si tiež:

Modely pre vlaňajší rok vypracované ešte neboli. Crowcroftová však poukázala na to, že v roku 2022 nárast úmrtí vzrástol o 43 percent v porovnaní s rokom 2021. Na základe toho odhaduje, že aj vlani pribudli úmrtia spojené s osýpkami.

„Tento rok bude veľmi náročný,“ povedala, pričom podľa nej  vo viac ako polovici krajín sveta hrozí do konca tohto roka vysoké riziko prepuknutia osýpok. Odhaduje sa, že vo svete je približne 142 miliónov detí náchylných na toto ochorenie.

Osýpky sú vysokonákazlivé vírusové ochorenie, ktoré napáda predovšetkým deti, pričom môže spôsobovať aj napríklad slepotu, opuch mozgu, hnačku a vážne respiračné ochorenia.

Hlavnou príčinou stúpajúceho počtu prípadov je podľa Crowcroftovej slabá imunizácia, na ktorú by malo byť zaočkovaných aspoň 95 percent detí v danej lokalite. Miera zaočkovanosti proti osýpkam vo svete však klesla na 83 percent.

Crowcroftová zároveň poukázala na nerovnomerné rozloženie prípadov i úmrtí vo svete. Až 92 percent detí, ktoré na osýpky zomrú, totiž žije v populáciách tvoriacich menej než jednu štvrtinu obyvateľov sveta, predovšetkým v nízkopríjmových krajinách.

Pozrite si aj reportáž o šírení osýpok v Európe:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.