Po nákupe ich umyte, inak riskujete ochorenie. Tieto druhy ovocia a zeleniny bez čistenia nekonzumujte

Po nákupe ich umyte, inak riskujete ochorenie. Tieto druhy ovocia a zeleniny bez čistenia nekonzumujte
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Igisheva Maria

Mnohým z nás by ani nenapadlo dať do úst niektoré potraviny zo supermarketu pred tým, ako by sme ich opláchli vodou. Reč je najmä o ovocí a zelenine, ktoré sa predávajú bez obalu. Na druhej strane, existuje aj názor, že ich umývanie je zbytočné, keďže obyčajné opláchnutie vodou nezmyje všetky chemikálie. Rada odborníkov je však jasná.

Ako informuje mirror.co.uk, niektoré druhy ovocia a zeleniny by sme rozhodne pred konzumáciou umývať mali. Okrem toho, že sú ložiskom mnohých pesticídov a chemikálii, sa voľne položených produktov dotýkajú aj okoloidúci, navyše na nich dýchajú, v prípade ochorenia aj kýchajú. Umytie vám tak môže pomôcť ubrániť sa pred širokou škálou baktérií.

Prečítajte si tiež:

Keď hovoríme o umývaní, nejde len o opláchnutie vodou. „Niektoré potraviny treba vydrhnúť pod tečúcou vodou, aby sme zabránili konzumácii nečistôt, baktérií a pesticídov, ktoré môžu spôsobiť nevoľnosti i ochorenia. Medzi ovocie, v ktorom sa zistil vyšší obsah pesticídov, patria napríklad jahody a brusnice, preto by sa im pri umývaní mala venovať väčšia pozornosť. Dôležité je tiež zabezpečiť, aby bola dobre umytá listová zelenina, ako napríklad hlávkový šalát a kapusta,“ opisuje Tosh.

Medzi potraviny, ktoré treba dôkladne poumývať, patria aj zemiaky, jablká a tiež kôstkové ovocie, ako sú slivky, nektárinky či broskyne. 

Pri listovej zelenine je potrebné poumývať každý list zvlášť, pretože práve medzi nimi sa môžu ukladať rôzne choroboplodné zárodky.

Pozor, aby ste ovocie a zeleninu neumývali iba v miske s vodou, a to každý kus v tej istej vode. Vtedy bude vaše čistenie neúčinné. Po opláchnutí pod tečúcou vodou môžeme napríklad slivky či jablká ešte poutierať papierovou kuchynskou utierkou. 

Sú ako predtrávené a prejedáme sa nimi. Ultraspracované potraviny sú často jedlom, ktoré považujeme za zdravé: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.