Nešťastie vo Venezuele. Pri zrútení nelegálnej bane na zlato prišlo o život najmenej 16 ľudí

Zrútenie nelegálnej bane na zlato vo Venezuele.
Zrútenie nelegálnej bane na zlato vo Venezuele. Zdroj: TASR/AP Photo/Andrea Calma

Najmenej 16 ľudí prišlo o život pri zrútení nelegálnej povrchovej bane na zlato v strednej časti Venezuely. Informujú o tom agentúry AFP a AP.

K nešťastiu došlo v utorok v bani zvanej Bulla loca v štáte Bolívar. Regionálna vláda informovala, že tragédia si vyžiadala prinajmenšom 16 obetí na životoch. Venezuelský prezident Nicolás Maduro kondoloval ich príbuzným. Zároveň uviedol, že ďalších 11 osôb utrpelo pri incidente zranenia.

V priebehu stredy sa objavovali rôzne informácie miestnych úradov o počte obetí, ktoré udávali zväčša vyššie čísla. Údaje úrady do večera prehodnotili a zatiaľ potvrdili zmienený počet. Predpokladá sa, že v bani sa v čase incidentu nachádzalo až zhruba 200 osôb.  

Prečítajte si tiež:

Príbuzní baníkov sa zišli v obci La Paragua, ktorá je k bani najbližšie. Vládu žiadali o vyslanie vrtuľníkov, ktorými by z bane previezli preživších aj bezvládne telá.

Venezuelská vláda zriadila v roku 2016 v strednej časti krajiny obrovskú ťažobnú zónu s úmyslom získať tak popri ropnom priemysle nové zdroje príjmov. Odvtedy sa však v tejto oblasti aj za jej hranicami rozmohla ťažba zlata, diamantov, medi a iných nerastných surovín, často nelegálna či balansujúca na hrane zákona. Takéto bane ponúkajú chudobným Venezuelčanom lukratívne pracovné miesta, podmienky v nich však bývajú kruté.  

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 29. 11. 2023. Banské nešťastie v Poľsku:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.