Neprávom si odsedel 18 rokov za vraždu, dostal rekordné odškodné. Tomasz Komenda (†46) sa spravodlivosti nedožil

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Poliak Tomasz Komenda, ktorý strávil 18 rokov vo väzení po tom, ako bol neprávom odsúdený za znásilnenie a vraždu 15-ročného dievčaťa, zomrel vo veku 46 rokov. TASR o tom informuje podľa stredajšej správy agentúry PAP.

Komendu odsúdili na 25 rokov vo väzení ešte v roku 2004. Na slobodu ho prepustili v marci 2018 a poľský Najvyšší súd ho napokon o dva mesiace neskôr oslobodil. Jeho prípad sa podľa PAP stal jedným z najznámejších justičných omylov v histórii postkomunistického Poľska.

Súd mu vo februári 2021 priznal rekordné odškodnenie vo výške 13 miliónov zlotých (asi 2,9 milióna eur).

„Skoro polovicu života som strávil vo väzení. Tie roky mi nikto nevráti. Prežil som tam hrozné veci, hlavne zo strany spoluväzňov. Tí ma ako odsúdeného za vraždu neplnoletej neuveriteľne prenasledovali. Raz som sa pokúsil aj obesiť, ale iní väzni ma zachránili na poslednú chvíľu," uviedol Komenda pre poľskú televíziu TVN24.

Prečítajte si tiež:

O smrti Komendu ako prvý informoval Grzegorz Gluszak, nezávislý novinár zo súkromnej televízie TVN. Túto informáciu pre agentúru PAP neskôr potvrdil aj Komendov právny zástupca, Zbigniew Cwiakalski.

„Zdalo sa, že po tých 18 rokoch si konečne dal svoj život do poriadku, o to viac, že jeho finančná situácia bola vďaka odškodnému a vyrovnaniu, ktoré dostal, v dobrom stave. V skutočnosti mu však osud pripravil pokračovanie tragédie, ktorá viedla k jeho smrti,“ uviedol Cwiakalski.

Na Komendu spomína ako na tichého a priateľského muža. „Ani raz som ho nepočul zvýšiť hlas,“ dodal. Poznamenal však, že za 18 rokov vo väzení za jeho osobnosť zmenila a po prepustení bolo preňho náročné prispôsobiť sa životu na slobode.

Komenda reaguje po oslobodzujúcom verdikte. Zdroj: Profimedia.sk

Za omyl nikto pykať nebude

​Vzniesť obvinenia kvôli nesprávnemu zatknutiu a odsúdeniu sa nepodarilo tiež kvôli premlčaniu, nedostatku dôkazov či úmrtí, ako napríklad susedky, ktorá svojimi výpoveďami obvinenému priťažila.

Nikto z policajtov, prokurátorov a sudcov tiež neponesie zodpovednosť ani za utajovanie dôkazov o Komendovej nevine, za falošné obvinenia a právoplatné odsúdenie.

A ani znalci neponesú zodpovednosť, pretože sa vyšetrovateľom nepodarilo preukázať, že by nesprávne posudky vypracovali úmyselne. Prokuratúra tiež odložila vyšetrovanie šikanovania odsúdeného Komendy vo väzení, pretože sa páchateľa nepodarilo vypátrať, respektíve chýbali dôkazy na ich usvedčenie.

​Sám Komenda po prepustení na slobodu uviedol mená šiestich ľudí, ktorí sa podľa jeho názoru pričinili o to, že strávil skoro dve desaťročia za mrežami.

Išlo o dvoch bývalých policajtov, z ktorých jeden bol medzitým odsúdený za úplatkárstvo, a dvoch prokurátorov, z ktorých jeden bol medzitým prepustený kvôli konaniu v opitosti. Komenda tiež poukázal na svojho obhajcu a na spomínanú susedku.

O prípade nakrútili aj film s názvom 25 rokov neviny, ktorý mal premiéru v roku 2020. V Poľsku sa stal najlepšou snímkou roka. Poľská filmová akadémia mu odovzdala ocenenia v šiestich kategóriách vrátane najlepšieho filmu.

V priloženom videu si môžete pozrieť reportáž o jednom z prvých justičných omylov na Slovensku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.