OBRAZOM: V Amazonskom pralese objavili nový druh anakondy. Ide o najväčšieho hada sveta

Jej objaviteľ Freek Vong s ňou pláva v rieke.
Najväčšia anakonda na svete Ana Julia je mŕtva.. Zdroj: Profimedia.sk

V Amazonskom dažďovom pralese objavili nový druh anakondy zelenej. Dorastať má do dĺžky takmer ôsmich metrov a vážiť až 500 kilogramov, čo z nej robí najťažšieho doposiaľ známeho hada na svete.

Objav je dôležitý aj preto, že vedci vďaka nemu môžu lepšie určiť, v akom stave sa amazonský ekosystém nachádza.

Doteraz boli známe štyri druhy anakond, pričom najväčšia z nich – anakonda zelená – obýva tropické časti Južnej Ameriky, napríklad povodia riek Amazonky, Orinoka a Essequiba. Tieto hady sú známe svojou bleskovou rýchlosťou a korisť zabíjajú tým, že ju obtočia, udusia a celú prehltnú.

Záverom nedávno publikovanej štúdie, na ktorú upozornil denník The Independent, je, že anakondy zelené sú v skutočnosti geneticky dva rôzne druhy.

Nový druh bol prvýkrát objavený pri nakrúcaní seriálu National Geographic na ktorom sa podieľal aj známy hollywodsky herec Will Smith. Zo záberov je vidieť, že had má hlavu o veľkosti tej ľudskej a v najširšom mieste má jeho telo priemer ako pneumatika osobného automobilu.

Škrtič vážil asi okolo 200 kilogramov a bol takmer osem metrov dlhý.

Vedci spolupracujúci s domorodým národom Waorani z Ekvádoru odchytili a študovali niekoľko exemplárov novo pomenovanej anakondy zelenej severnej.

„Veľkosť týchto nádherných tvorov bola neuveriteľná. Jedna samica merala neuveriteľných 6,3 metra,“ uviedol vo vyhlásení spoluautor štúdie Bryan Fry z Queenslandskej univerzity. Podľa neho existujú neoficiálne správy od domorodého kmeňa, ktoré hovoria aj o exemplároch dlhých viac ako sedem a pol metra a vážiacich okolo pol tony, informuje The Independent.

Nový druh sa od doteraz známej anakondy zelenej južnej oddelil asi pred desiatimi miliónmi rokov a geneticky sa od nej líši o päť a pol percenta. Pre predstavu, ľudia sa od šimpanzov líšia len asi o dve percentá.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o rozmnožovaní anakond v bývalom Česko-Slovensku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.