Bielorus bojujúci na strane Ukrajiny: Ruská armáda má jednu „výhodu“. Vôbec si neváži ľudský život

Bielorus bojujúci na strane Ukrajiny: Ruská armáda má jednu „výhodu“. Vôbec si neváži ľudský život
Veliteľ pluku bieloruských dobrovoľníkov Dzianis Prokharaŭ. Zdroj: X/Belarusian in Rome

Od demonštrácií na Majdane prešiel plynule k bojom. Aj keď je pôvodom Bielorus, pre Ukrajinu toho urobil viac ako väčšina domácich vojakov a politikov.

Veliteľ pluku bieloruských dobrovoľníkov Dzianis Prokharaŭ o sebe hovorí, že nepozná nič iné ako vojnu. V devätnástich rokoch odišiel z rodného Bieloruska podporiť ukrajinských demonštrantov, ktorí v roku 2014 protestovali na kyjevskom Majdane proti proruskému prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi.

Keď vypukla vojna na Donbase, dobrovoľne narukoval do ukrajinskej armády a bojuje za ňu doteraz.

Dzianis Prokharaŭ známy aj pod prezývkou „Kit“ o situácii na bojisku prehovoril pre portál CNN Prima News v podcaste OFF RECORD.

Do Českej republiky prišiel Kit spolu so svojím zástupcom informovať o svojom boji Bielorusov žijúcich v Česku. A tiež vyzvať tých odvážnejších, aby sa k boju pripojili.

„Možno v pluku máme ľudí, ktorí dočasne žili v SR, a viem, že tu máme aj jedného Čecha. Väčšinu ľudí v pluku ale tvoria Bielorusi, ktorí po roku 2020, keď začali represie, odišli žiť do iných krajín. A teraz, keď začala tá skutočná vojna, prišli k nám, aby mohli bojovať,“ vysvetlil v podcaste Prokharaŭ.

Bieloruskí dobrovoľníci si pritom nerobia žiadne ilúzie. Pred Rusmi majú rešpekt, vedia totiž, že stále ani zďaleka nevyčerpali svoj mobilizačný potenciál. Priznávajú tiež, že sa ruské jednotky počas vojny na Ukrajine zlepšili a už nerobia také školácke chyby ako počas prvého roku vojny.

Prečítajte si tiež:

​„Rusi majú jednu veľkú výhodu v porovnaní s ostatnými armádami – oni si totiž vôbec nevážia ľudský život. Žiadna armáda na svete nemá také pojmy ako ‚jednorazový vojak' alebo ‚osol' — jeho jedinou úlohou je prebehnúť 300 metrov s nejakým materiálom a zomrieť. Toto pohŕdanie ľudským životom je strašné. V Rusku si viac vážia obrnené vozidlá ako celý oddiel,“ vysvetlil Kit.

Ruskú prevahu môžu podľa neho zlomiť len západné technológie. „Predovšetkým je teraz zásadné dostávať včas nové dodávky moderných zbraní. Pokiaľ sa budeme baviť o podpore od ľudí, vždy budú potrebné dodávky. A drony. Vojna znamená technológie a drony sú teraz hitom,“ myslí si Bielorus v službách ukrajinskej armády.

Ukrajina si pripomína druhé výročie začiatku ruskej invázie. pri tejto príležitosti TV Markíza vyslala do Kyjeva reportérku Gabrielu Kajtárovú.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.