Mimoriadne nezvyčajná infekcia u ľudí. Muž sa nakazil rybou tuberkulózou, mohol za to bežný zlozvyk

Mimoriadne nezvyčajná infekcia u ľudí. Muž sa nakazil rybou tuberkulózou, mohol za to bežný zlozvyk
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Varavin88

Nakazil sa špecifickým druhom tuberkulózy, keď čistil akvárium. Bola to jeho práca, pri ktorej však nemal dodržať všetky pravidlá. Prípad Brita sa dostal napokon aj pred súd.

Joshua Hodges bol zamestnaný ako profesionálny čistič akvárií v spoločnosti Aquatechniques v meste Redhill južne od Londýna. Jeho každodennou prácou tak bolo navštevovať domácnosti ľudí a starať sa o ich akváriá s rybičkami, informuje The Sun.

Odrazu sa mužovi z ničoho nič na jednom z prstov objavila zvláštna infekcia. Rozhodol sa teda navštíviť lekára. Ďalej ho so nezvyčajnou nákazou odporúčali k špecialistovi na infekčné ochorenia v nemocnici St. George's Hospital v Londýne. Ten mu diagnostikoval infekciu Mycobacterium Marinum.

Ide o ochorenie, ktoré je známe, avšak nie u ľudí, ale u rýb. U nich sa prejavuje vo forme tuberkulózy. „U ľudí môže dôjsť k infekcii, keď je poranená pokožka vystavená vode kontaminovanej baktériami, a prejavuje sa ako kožná infekcia,“ povedal lekár.

Zdôraznil, že infekcia tohto druhu je u ľudí mimoriadne zriedkavá. Postihnutie kože môže podľa lekára viesť až k trvalému poškodeniu a problémom.

Prečítajte si tiež:

Problémy v práci

V dôsledku infekcie Hodgesovi predpísali vysoké dávky antibiotík, ktoré mali vedľajšie účinky, ako je napríklad silná únava. Brať ich mal po dobu jedného roka, čo spôsobilo, že nemohol vždy vykonávať svoju prácu.

Jeho zamestnávateľ začal mať obavy, že keď sa vráti naplno k práci, môže sa stať, že pri vykonávaní tej istej náplne sa jeho zlý stav zopakuje a mohol by ho následne žalovať za ohrozenie.

Rozhodol sa preto Hodgesa preradiť na inú pozíciu, kde nebude prichádzať do kontaktu s rybami a vodou, a to k stavbám rybníkov. S novou pozíciou sa mu však znížil aj plat, s čím niekdajší čistič akvárií nesúhlasil.

A práve vtedy sa tento prípad dostal pred súd. Svojich zamestnávateľov zažaloval za nespravodlivé prepustenie, porušenie zmluvy a nezákonné zrážky zo mzdy. Na jeho nešťastie nielen, že na súde nepochodil, rozsudok navyše dopadol v jeho neprospech.

V skúmaní sa totiž ukázalo, že Hodges si obhrýzal nechty. A to až do takej miery, že mu niekedy krvácali. Následne, pri výkone svojej práce nenosil žiadne rukavice. A to potom podľa súdu malo viesť k tomu, že sa infikoval vzácnym ochorením. 

Po zbytočnom súde bol pracovný pomer čističa ukončený. Napokon malo ísť o vzájomnú dohodu medzi ním a zamestnávateľom. „Pán Hodges si vybral to menšie zlo, ale nebol nútený ukončiť pracovný pomer - to bolo na jeho rozhodnutí, aj keď sa mu nepáčili podmienky, za ktorých by mohol jeho pracovný pomer pokračovať,“ dodal londýnsky súd.

Záhadné ochorenie žene ničí tvár. Boj však nevzdáva: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.