Američanku pôvodom z Ruska súdia za to, že venovala 50 dolárov ukrajinskej charite. Hrozí jej 20 rokov väzenia

Xenia Karelinová
Xeniu Karelinovú priviedli na súd s čiapkou stiahnutou pod oči. Zdroj: Profimedia.sk

Keď v januári 33-ročná americká občianka Xenia Karelinová, ktorá sa narodila v Rusku, sadala do lietadla, aby navštívila vo svojom rodisku príbuzných, netušila, že o niekoľko týždňov skončí za mrežami obvinená z vlastizrady. 

Americké občianstvo získala pred dvoma rokmi. Karelinová, ktorá v Los Angeles pracuje ako kozmetička v kúpeľoch a poloprofesionálna baletka, bola s priateľom Chrisom Van Heerdenom na dovolenke v Istanbule. On sa potom vrátil domov do Kalifornie, zatiaľ čo sa žena vybrala navštíviť svojich príbuzných do Jekaterinburgu, informuje CNN.

Prečítajte si tiež:

Zadržali ju už po prílete

Po prílete do Ruska Karelinovú nakrátko zadržali a vzali jej mobilný telefón. Neskôr ju prepustili a mohla navštíviť svoju rodinu a kontaktovať priateľa.

O tri týždne neskôr, keď mala odletieť späť do USA, povedala Karelinová priateľovi, že je všetko v poriadku. Úrady jej oznámili, že si môže prísť pre telefón a opustiť krajinu.

To bolo naposledy, čo sa ozvala. V Jekaterinburgu ju zatkli za vlastizradu. Dôvodom má byť, že ešte v Spojených štátoch darovala 51 dolárov ukrajinskej charite so sídlom v New Yorku.

Prečítajte si tiež:

Právnici ju odmietajú

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FBS) tvrdí, že žena „poskytovala finančnú pomoc cudziemu štátu pri aktivitách namierených proti bezpečnosti Ruska“. Hrozí jej za to 20 rokov za mrežami.

Ruské médiá zverejnili zábery, na ktorých Karelinovú s čiapkou stiahnutou cez oči privádzajú na súd. Utorkové pojednávanie však bolo odročené, pretože obvinená žena nemá právneho zástupcu. 

Jej priateľ povedal, že právnici sa „báli čo i len dotknúť“ jej prípadu. Dodal, že našli jedného, ktorý bol ochotný pomôcť, ale len za „šialené množstvo peňazí“. Zriadili tak finančnú zbierku, aby jej pomohli.

Prečítajte si tiež:

Rusko zadržiava viacero Američanov

Ruský investigatívny novinár Andrej Soldatov pre CNN povedal, že FBS sa snaží „vybudovať zásobu rukojemníkov s americkým pasom“. Tých by potom Moskva mohla využiť pri vyjednávaniach s USA.

K zatknutiu Karelinovej došlo v ten istý deň, keď sa objavila správa o tom, že americkému novinárovi Evanovi Gershkovichovi moskovský súd predĺžil vyšetrovaciu väzbu do 30. marca.

Reportér denníka The Wall Street Journal bol v marci minulého roka zatknutý taktiež v Jekaterinburgu na základe obvinení zo špionáže, ktoré on, jeho zamestnávateľ aj americká vláda odmietajú. V prípade dokázania viny mu podobne ako Karelinovej hrozí až 20 rokov väzenia.

Blíži sa druhé výročie veľkej ruskej invázie. Náš štáb opäť vyrazil na Ukrajinu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.