VIDEO: V bývalom dejisku zimnej olympiády chýba sneh. Lyžuje sa tam takmer na blate

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Keď v roku 1984 hostilo zimné olympijské hry Sarajevo, mužskí alpskí lyžiari súťažili v Bjelašnici. Ide o pohorie, ktoré sa nachádza len pár kilometrov od dnešného hlavného mesta Bosny a Hercegoviny, a ktorého rovnomenný vrchol sa týči v nadmorskej výške viac než dvetisíc metrov.

Od olympiády uplynuli presne štyri dekády a lyžiarske svahy dnes vyzerajú omnoho inak, než keď sa tam premávali najlepší svetoví lyžiari. 

Aby sa dnes návštevníci lyžiarskych stredísk dostali na lanovky, musia sa doslova boriť blatom. Niektoré zjazdovky sú síce vďaka umelému snehu zjazdné, no zo záberov je jasne vidieť, že lyžiari si pohľady na zasneženú krajinu ani zďaleka vychutnávať nemôžu.

Prečítajte si tiež:

Museli zrušiť preteky

Po teplom decembri si Bjelašnici užívali v januári ochladenie a snehové nádielky, no s februárom prišli opäť vyššie teploty a topenie snehu.

„Sneh nie je. Už sme mali rezerváciu a nechceli sme to rušiť, lebo deti sa na to tešili. Budúci rok budeme trochu pozornejší a budeme viac sledovať predpoveď počasia. No, bohužiaľ, budeme musieť ísť niekam inam,“ konštatoval jeden z lyžiarov, ktorý do Bosny pricestoval s rodinou z Chorvátska.

Pre nedostatok snehu museli v Bjelašnici zrušiť aj preteky Európskeho pohára v super-G žien.

So zlými podmienkami zápasia aj tradičnejšie lyžiarske destinácie ako Taliansko a Švajčiarsko.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.