Môžu mu pomôcť, no tiež ho pokaziť. Toto je rebríček najlepších a najhorších potravín pre náš spánok

Môžu mu pomôcť, no tiež ho pokaziť. Toto je rebríček najlepších a najhorších potravín pre náš spánok
Ilustračná snímka. Zdroj: Shuterstock/Ground Picture

Na kvalitu nášho spánku má vplyv aj to, čo jeme. Ak konzumujeme tie správne potraviny, pomáha to nášmu telu uvoľniť sa a aj lepšie zaspať. Následne tiež prežiť pokojnú noc namiesto neustáleho prehadzovania sa.

Rebríček potravín, ktoré prospievajú nášmu spánku, a aj tých, ktoré mu naopak škodia, priniesol mirror.co.uk.

Spánok podporujú potraviny, ktoré obsahujú vyššie množstvo živín, ako sú melatonín, horčík a tryptofán. Tie pomáhajú regulovať cyklus spánku, navodiť pocit uvoľnenia a zmierniť stres či úzkosť.

Na druhej strane stoja také, ktoré obsahujú množstvo protichodných látok, napríklad kofeín, tyramín či kapsaicín, a náš spánok môžu výrazne narušiť.

Prečítajte si tiež:

Päť najhorších potravín pre spánok

Čokoláda

Dať si čokoládovú maškrtu pred spaním nie je najlepšou voľbou. Okrem vysokého obsahu cukru u niektorých čokoládových výrobkov je jej súčasťou aj kofeín. Ten môže mať nepriaznivý vplyv na náš spánok tak, že vedie aj počas oddychu k zvýšenej aktivite očných pohybov. To potom spôsobí, že je človek aj napriek dlhšiemu spánku na druhý deň ospalý.

Je preto dobré vyhýbať sa nielen čokoláde, ale aj iným nápojom s obsahom kofeínu, ako sú káva, čaj a energetické nápoje aspoň štyri až šesť hodín pred spaním.

Syr

Ďalším jedlom, ktoré nie je vhodné pred spaním konzumovať, je syr. Vyzreté syry obsahujú vysoké množstvo tyramínu, aminokyseliny, o ktorej je známe, že stimuluje bdelosť. Tyramín podnecuje nadobličky k uvoľňovaniu stresových hormónov, čo vedie k zvýšenej bdelosti na niekoľko hodín.

Kari a tučné jedlá

Konzumácia kari a pikantných jedál pred spaním nie je tiež šťastnou voľbou. Tieto jedlá obsahujú kapsaicín, zlúčeninu, ktorá narúša prirodzený proces termoregulácie tela, čo vedie k zvýšenej telesnej teplote a poruchám spánku.

Spolu s energiou potrebnou na trávenie môžu pikantné jedlá brániť tomu, aby bol spánok dostatočne hlboký. Rovnako je rozumné vyhýbať sa pred spaním aj jedlám s vysokým obsahom tuku a sacharidov.

Zmrzlina a iné sladkosti

Zmrzlina a aj iné sladkosti môžu mať zlý vplyv na kvalitu spánku. Tieto potraviny spočiatku spôsobujú nárast hladiny cukru v krvi, po ktorom prichádza pád počas spánku. Tento pokles signalizuje nadobličkám stav núdze, čo vedie k zvýšenej hladine kortizolu, ktorý narúša spánok.

Chrumky

Konzumácia nadmerného množstva soli, ktorá sa často nachádza v pochutinách, ako sú čipsy a solené pražené orechy, môže viesť k dehydratácii a zadržiavaniu vody, čo má za následok únavu a vyčerpanosť.

Výskum Európskej endokrinologickej spoločnosti naznačuje, že slané potraviny patria medzi úplne najhoršiu voľbu pred spaním, pretože prispievajú k narušeniu spánku, respektíve len k povrchnému spánku. Pre zabezpečenie kvalitného nočného odpočinku je rozumné vyhýbať sa slaným pochutinám aspoň dve až tri hodiny pred spaním.

Prečítajte si tiež:

Päť najlepších potravín na spánok

Čerešne

Vďaka prirodzenému obsahu melatonínu sú čerešne ideálnou voľbou jedla pred spaním. Ich zaradenie do večerného jedálnička môže podporiť hlbší a dlhší spánok.

Surový med

Med pôsobí ako prírodný pomocník pri spánku tým, že stimuluje tvorbu melatonínu a utlmuje orexín, neuropeptid spojený s bdelosťou. Zmes horúcej vody, citróna a medu pred spaním pomôže telu uvoľniť sa.

Banány

Banány majú vysoký obsah horčíka, a tak pomáhajú pri uvoľňovaní svalov a celému telu upokojiť sa. Pred spánkom ho môžete skombinovať napríklad s lyžičkou prírodného orechového masla.

Morčacie mäso

Morčacie mäso je nielen vynikajúcim zdrojom bielkovín, ale aj prírodným pomocníkom na lepší spánok. Je bohaté na tryptofán, esenciálnu aminokyselinu, ktorá pôsobí ako prirodzený regulátor nálady a vyvoláva pocit ospalosti. Je preto taktiež vhodnou potravinou na večeru.

Mandle

Podobne ako banány, aj mandle sú plné horčíka, ktorý podporuje uvoľnenie svalov. Horčík tiež pomáha regulovať hladinu cukru v krvi počas spánku, čím umožňuje telu plynulo prejsť zo stavu poháňaného adrenalínom do regeneračného cyklu odpočinku a trávenia. Zaradenie mandlí do svojho jedálnička pred spaním môže pomôcť zlepšiť kvalitu spánku a celkovú pohodu.

K dobrému spánku tiež pomôže, ak predtým nepozeráme do obrazoviek, napríklad na mobil či televízor. Taktiež to netreba pred spánkom preháňať s alkoholom, ktorý jeho kvalitu môže taktiež znížiť. Dobré je tiež izbu si pred nočným odpočinkom poriadne vyvetrať a zbytočne ju neprekurovať.  

Spánková poradkyňa radí, čo s ťažkým ranným vstávaním: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.