Joe Biden sa v Kalifornii stretol s Navaľného manželkou a dcérou

Joe Biden sa v Kalifornii stretol s Navaľného manželkou a dcérou
Vľavo Julia Navaľná, vdova po Alexejovi Navaľnom a dcéra Daria Navaľná. Zdroj: X/Julija Navaľná

Americký prezident Joe Biden sa vo štvrtok stretol s vdovou po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom, ktorý zomrel minulý piatok vo väzení na ruskom ďalekom severe. S odvolaním sa na Biely dom o tom informovala agentúra AFP.

Na súkromnom stretnutí, ktoré sa konalo v meste San Francsico v štáte Kalifornia, bola aj 23-ročná dcéra manželov Navaľných, Daša - študentka Stanfordskej univerzity. Okrem Daše sa manželom Navaľným narodil aj syn Zachar.

Biden sa s Julijou a Dašou Navaľnými stretol, "aby vyjadril svoju úprimnú sústrasť nad ich stratou", uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu.

Prezident USA vyjadril "obdiv k mimoriadnej odvahe Alexeja Navaľného a jeho odkazu v boji proti korupcii a k slobodnému a demokratickému Rusku, v ktorom zákon platí rovnako pre každého".

Podľa vyhlásenia Bieleho domu Biden vyjadril presvedčenie, že v Navaľného práci budú pokračovať ľudia v Rusku i na celom svete, ktorí teraz smútia nad jeho stratou a bojujú za slobodu, demokraciu a ľudské práva.

Prečítajte si tiež:

Oznámia nový balík sankcií

Vo vyhlásení Bieleho domu sa tiež potvrdzuje, že Spojené štáty v piatok -  v reakcii na Navaľného smrť, ako aj na agresiu na Ukrajine - oznámia nový balík sankcií proti Rusku.

Kritik Kremľa Navaľnyj zomrel podľa ruskej väzenskej služby v piatok 16. februára v odľahlej trestaneckej kolónii na Sibíri.

Navaľného zadržali a vzali do väzby v januári 2021 - v deň jeho návratu návrate z Nemecka, kde sa zotavoval po otrave nervovoparalytickou látkou novičok. Z pokusu o otrávenie obvinil Kremeľ, ten to poprel.

Podľa štvrtkového oznámenia politikovej hovorkyne Kiry Jarmyšovej bola Navaľného smrť prirodzená. Jeho telo však príbuzným ešte nevydali - napriek početným žiadostiam.

Pred pár dňami sme informovali, že úrady nechceli vydať Navaľného telo:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničná politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.