USA uvalia na Rusko najväčší jednorazový balík sankcií od začiatku Putinovej invázie na Ukrajinu

Ukrajina
Ilustračná snímka. Zdroj: TASR/AP Photo/Evgeniy Maloletka

Spojené štáty plánujú uvaliť sankcie na viac ako 500 cieľov zapojených do ruskej vojny na Ukrajine, keďže boje pokračujú aj dva roky po invázii Moskvy, uviedlo vo štvrtok americké ministerstvo financií. Informuje agentúra AFP.

Najväčší balík od Putinovej invázie

Opatrenia, ktoré majú byť zverejnené v piatok, zasiahnu "Rusko, jeho podporovateľov, ako aj jeho vojnovú mašinériu", uviedol hovorca tohto rezortu s tým, že sankcie zavedie ministerstvo financií aj ministerstvo zahraničných vecí.

Pôjde o "najväčší jednorazový balík od začiatku Putinovej plnej invázie na Ukrajinu", uviedlo ministerstvo financií s odkazom na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Prečítajte si tiež:

Nové sankcie po úmrtí Navaľného

Odkedy Rusko vo februári 2022 napadlo susednú Ukrajinu, Washington a jeho spojenci uvalili množstvo sankcií zameraných na príjmy a vojensko-priemyselný systém Moskvy.

Medzi tieto snahy patrí aj cenový strop, ktorý zaviedli Spojené štáty a ich spojenci s cieľom znížiť príjmy Moskvy z vývozu ropy a ropných produktov. Koalícia v uplynulých mesiacoch oznámila plány na sprísnenie dodržiavania cenového stropu.

Nové sankcie prichádzajú po tom, ako minulý týždeň zomrel vo väzení líder ruskej opozície Alexej Navaľnyj. Americký prezident Joe Biden už potvrdil plány na sankcie a uviedol, že budú "namierené proti Putinovi, ktorý je zodpovedný za jeho smrť".

Prečítajte si tiež:

Ruské úrady oznámili, že 47-ročný Navaľnyj náhle zomrel 16. februára vo väzenskom tábore na krajnom severe Ruska. Odvtedy si viaceré európske vlády predvolali ruských diplomatov.

Americká vláda si vo štvrtok pripomenula blížiace sa druhé výročie ruskej invázie a vzniesla obvinenia voči viacerým bohatým Rusom, aby pomohla zastaviť "tok nelegálnych finančných prostriedkov, ktoré podporujú" Putinovu vojnu.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 22. 2. 2024. Štáb Televízie Markíza mapuje situáciu na Ukrajine:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.