Austrálčanka našla na záhrade bizarného tvora s „očami“ ako z animáku. Vedci nakoniec záhadu rozlúštili

Austrálčanka našla na záhrade bizarného tvora s „očami“ ako z animáku. Vedci nakoniec záhadu rozlúštili
Na záhrade našla bizarného tvora. Zdroj: X

Austrálčanku prekvapil nález zvláštneho tvora s bizarnými očami. Žena, ktorej meno austrálske média neuvádzajú, našla podlhovasté čudo v živom plote na záhrade na predmestí Sydney.

Majiteľka záhrady tvora odfotila a fotky zverejnila v skupine, v ktorej sa ľudia snažili prísť na to, o čo vlastne ide. Aj keď sú Austrálčania na stretnutia s bizarnými tvormi, ktoré nenájdete nikde inde na planéte zvyknutí, väčšina z nich netušila, na čo sa pozerá.

Niektorí ženu podozrievali, že ide o jej výtvor. „Vážne som si myslel, že si nalepila oči na podivne tvarovanú pančuchu,“ znel jeden z komentárov.

Keďže skupinu navštevujú aj prírodovedci, netrvalo dlho a žena sa dozvedela správnu odpoveď.

Ukázalo sa, že ide o nočného motýľa v štádiu kukly. Ešte presnejšiu odpoveď napokon poskytol entomológ, ktorého oslovil portál Yahoo News Australia.

Ten bez dlhšieho skúmania fotografií zistil, že ide o bledohnedú jastrabiu molu (lat. Theretra latreillii)

„Najčastejšie sa vyskytuje vo viniči, vrátane viniča hroznového, a sú celkom bežné, najmä v tomto ročnom období – od konca leta do začiatku jesene. Tento druh sa vyskytuje na pomerne veľkom území, od regiónu Kimberley (Západná Austrália) na východ pozdĺž pobrežného pásu až po Cape York (v Queenslande) a potom na juh do Sydney,“ priblížil entomológ Andrew Mitchell.

Darrell Kemp, profesor prírodných vied z Macquarie University v Austrálii doplnil, že farebné kruhy pripomínajúce oči sú v skutočnosti súčasť maskovania a ich úlohou je odradiť predátorov. Spozorovať takúto zakuklenú molu voľným okom je podľa neho mimoriadne náročné. V suchom lístí a alebo vetvičkách sa veľmi ľahko stratí.

V Riu de Janeiro more vyplavilo na pláž mŕtve raje. Viac v archívnom príspevku v priloženom videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.