Našli ich v ruinách Hirošimy. Vydražili hodinky roztavené pri výbuchu atómovej bomby

Našli ich v ruinách Hirošimy. Vydražili hodinky roztavené pri výbuchu atómovej bomby
Vydražené hodinky. Zdroj: Nikki Brickett/RR Auction via AP

Hodinky roztavené pri výbuchu atómovej bomby nad japonským mestom Hirošima sa v aukcii v Bostone predali za viac ako 31.000 dolárov, informovala v piatok agentúra AP.

Malé mosadzné hodinky sa našli v ruinách Hirošimy a do dražby ich ponúkli spolu s ďalšími historicky významnými predmetmi.

Napriek tomu, že sklíčko hodiniek je stmavnuté, čo zrejme spôsobil výbuch, dá sa rozpoznať, že ich ručičky sa zastavili v polohe 08.15 h, teda v čase, keď 6. augusta 1945 posádka lietadla B-29 Enola Gay zhodila na japonské mesto bombu Little Boy.

Prečítajte si tiež:

Dôraz na vyhnutie sa deštruktívnym schopnostiam

Výkonný viceprezident domu RR Auction Bobby Livingston vyjadril nádej, že tento predmet bude slúžiť nielen na pripomenutie dôsledkov vojny, ale aj na zdôraznenie hlbokých deštruktívnych schopností, ktorým sa ľudstvo musí snažiť vyhnúť. Doplnil, že tieto  náramkové hodinky "označujú presný okamih, keď sa história navždy zmenila".

Aukčný dom v popise uviedol, že tieto náramkové hodinky našiel v ruinách Hirošimy britský vojak, ktorý dostal za úlohu rozniesť preživším zásoby a posúdiť rozsah nutnej rekonštrukcie.

Prečítajte si tiež:

Ďalšie predmety

Okrem toho sa na tejto aukcii za 250.000 dolárov predal aj exemplár knihy citátov čínskeho vodcu Mao Ce-tunga. Nového majiteľa má aj šek podpísaný prezidentom USA Georgeom Washingtonom, ktorý je jedným z dvoch známych exemplárov s jeho podpisom.

Tento unikát sa predal za 135.473 dolárov. Za 76.533 dolárov sa predal aj zoznam, podľa ktorého americký astronaut Buzz Aldrin kontroloval pripravenosť jednotlivých komponentov lunárneho modulu Apollo 11.

V novembri minulého roka sme informovali o dražbe Napoleonovho klobúka:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.