Ukrajina je v defenzíve počas druhého výročia ruskej vojnovej agresie. Do Kyjeva zavíta viacero štátnikov

Ukrajinskí záchranári a vojaci nesú telo obyvateľa zabitého pri masívnom ruskom leteckom útoku v Záporoží na Ukrajine.
Ukrajinskí záchranári a vojaci nesú telo obyvateľa zabitého pri masívnom ruskom leteckom útoku v Záporoží na Ukrajine. Zdroj: TASR/AP Photo/Andriy Andriyenko, File

Ukrajina si v sobotu pripomína druhé výročie ruskej invázie. Priamo do Kyjeva prišli svoju solidaritu vyjadriť šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, talianska premiérka Giorgia Meloniová a premiéri Belgicka a Kanady, Alexander De Croo a Justin Trudeau. Informujú o tom agentúry AFP a AP.

Do tretieho roka bojov proti agresorovi vstupuje Ukrajina oslabená nedostatkom západnej pomoci, zatiaľ čo Rusko je povzbudené miernymi úspechmi na bojisku.

"Som v Kyjeve, aby som si pripomenula druhé výročie ruskej vojny proti Ukrajine a oslávila mimoriadny odpor ukrajinského ľudu. Viac ako kedykoľvek predtým pevne stojíme pri Ukrajine.... Až kým nebude krajina konečne slobodná,“ napísala von der Leyenová na sociálnej sieti X.

Prečítajte si tiež:

Stiahli sa z Avdijivky

Štvorica zahraničných politikov bude rokovať s prezidentom Volodymyrom Zelenským a spoločne si uctia pamiatku padlých ukrajinských vojakov. Zelenskyj bude cez videokonferenciu hovoriť aj s lídrami skupiny vyspelých štátov G7.

Ruská armáda si zabezpečuje svoje pozície prechodom hospodárstva krajiny na vojnovú výrobu, zatiaľ čo ukrajinské jednotky majú problémy s dostatkom vojakov a západnej munície pre delostrelectvo a protivzdušnú obranu. Prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok povedal, že rozhodnutia o dodávkach zbraní musia byť "prioritou".

Ukrajinská armáda sa po niekoľkomesačných bojoch stiahla z východoukrajinskej Avdijivky. Ide o najväčšiu zmenu na fronte od mája 2023, keď Rusi po dlhých krvavých bojoch dobyli Bachmut.

Prečítajte si tiež:

Nezverejňujú dáta

Žiadna z bojujúcich strán nezverejňuje údaje vojenských obetí a zranených, pričom obe tvrdia, že spôsobili druhej strane obrovské straty. V auguste 2023 denník The New York Times citoval americké zdroje, podľa ktorých boli vojenské straty Ukrajiny 70.000 mŕtvych a 100.000 až 120.000 zranených.

Podľa uniknutých správ amerických spravodajských služieb z decembra bolo 315.000 ruských vojakov zabitých alebo zranených. Ruský minister obrany Sergej Šojgu navštívil moskovské sily na okupovanej Ukrajine, uviedla armáda v sobotu s tým, že "pokiaľ ide o pomer síl, výhoda je na našej strane".

Pozrite si reportáž o situácii pred druhým výročím začiatku vojny:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.