Jarné upratovanie je prospešné pre duševné zdravie. Tu je sedem dôvodov

Jarné upratovanie je prospešné pre duševné zdravie. Tu je sedem dôvodov
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock

S prichádzajúcim jarným obdobím nastáva čas aj na jarné upratovanie v našich domácnostiach. Podľa psychoterapeutky Amy Morinovej je čistota v našich domovoch dôležitá aj pre naše duševné zdravie, píše o tom na portáli Verywell Mind.

Rovnako sa k nej prikláňa aj psychologička Jo Hemmingsová. „Ak sa v poslednej dobe cítite nespokojní a nešťastní, jarné upratovanie je pre vás správnou voľbou,“ povedala pre web Express. Podľa jej slov upratovanie, čistenie a zbavovanie sa vecí znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu a prispieva k navodeniu celkovej pohody.

Amy Morinová uvádza hneď niekoľko dôvodov, prečo je čistenie, triedenie a utieranie prachu prospešné.

Prečítajte si tiež:

Signalizuje nový začiatok 

Jarné upratovanie je príkladom toho, čo psychológovia označujú ako „časovo orientačné body“. Sú to momenty, ktoré znamenajú nový začiatok.

„Dobre zorganizovaná kúpeľňa alebo prerobená obývačka môžu pomôcť vášmu mozgu urobiť zmenu, ktorou vstupujete do novej fázy roka,“ tvrdí psychologička.

Úľava od sezónnej afektívnej poruchy

Sezónna afektívna porucha je charakterizovaná príznakmi ako smútok, zmeny spánku, strata chuti do jedla a strata energie. Ide o poruchu, ktorá sa vyskytuje u ľudí každý rok v rovnakom čase, zvyčajne počas zimy, keď sú dni kratšie.

„Pre týchto jednotlivcov môže byť jarné upratovanie hmatateľným spôsobom, ako si pripomenúť zmenu ročného obdobia,“ vraví Morinová.

Pocit kontroly a ďalšie ciele

Sústredenie sa na veci, ktoré nemôžeme ovládať, zvyšuje pocity úzkosti a preťaženia. „Upratovanie vášho domu je skvelý spôsob, ako získať pocit kontroly,“ radí.

Ak sa bude vás doma hromadiť neporiadok, môže to viesť k zvýšenému stresu.

Poriadok v domácnosti vám môže dať istotu, že sa dokážete popasovať s inými cieľmi, napríklad viac cvičiť alebo čítať viac kníh.

Prečítajte si tiež:

Financie

„Jarné upratovanie vám môže tiež pripomenúť, že príliš veľa nakupujete. Keď si urobíte poriadok, možno zistíte, koľko položiek ste si kúpili, ale nikdy nepoužili,“ hovorí.

Spoločenský život

Rozpaky z neporiadku v domácnosti bránia mnohým ľuďom, aby k sebe niekoho pozvali na návštevu.

„Čistejší a uprataný priestor vám môže pomôcť cítiť sa pohodlnejšie pri otváraní svojho domova ostatným,“ poznamenala Morinová.

Nové návyky

Podľa psychoterapeutky dobré návyky môžu mať efekt takzvanej snehovej gule. „Urobiť si poriadok vo svojom dome vás môže motivovať k tomu, aby ste si dali do poriadku aj iné oblasti svojho života,“ hovorí.

Prečítajte si tiež:

Nestratíte čas

Ak máte čistejší a usporiadaný priestor, ľahšie nájdete svoje veci. Strávite menej času hľadaním nesprávne umiestnených vecí a možno zistíte, že sa dokážete lepšie sústrediť a jasnejšie myslieť.

Štúdie ukazujú, že neporiadok súvisí aj s prokrastináciou.

Podľa výskumu z Princetonskej univerzity má neporiadok tendenciu rozptyľovať našu pozornosť. Keď je okolo nás neupratané, naše mozgové funkcie môžu byť zaťažené množstvom informácií a podnetov, čo môže viesť k pocitu zmätku a únavy.

Ako na to?

Morinová odporúča, aby ste si prácu rozdelili na menšie, ale lepšie zvládnuteľné úlohy. Napríklad sa sústreďte každý deň na jednu izbu.

„Stále si pripomínajte, ako dobre sa budete cítiť, keď skončíte,“ dodala psychoterapeutka.

Odborníčky radia, čo robiť s oblečením po zime. Viac sa dozviete v nasledujúcej reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.