Sýria omylom zostrelila ruské vojenské lietadlo, za ktorým sa kryli izraelské stíhačky

Ruské vojenské lietadlo
Ruské vojenské lietadlo Zdroj: Shutterstock.com

Pri incidente zahynulo všetkých 15 ruských vojakov na palube stroja.

Ruské ministerstvo obrany v utorok oznámilo, že ruské vojenské lietadlo Il-20, ktoré bolo považované za nezvestné, bolo zostrelené raketou sýrskej protivzdušnej obrany. Informovala o tom v utorok agentúra TASS.

Ministerstvo uviedlo, že za ruským lietadlom pripravujúcim sa na pristátie sa v čase incidentu kryli izraelské stíhačky F-16, ktoré boli v tom čase na misii s cieľom zaútočiť na objekty v sýrskej provincii Lázikíja. 

K incidentu došlo v pondelok približne o 23.00 h moskovského času, keď sa lietadlo vracalo na ruskú leteckú základňu Humajmím.

„Počínanie Izraela, kvôli ktorému bolo zostrelené lietadlo Il-20, Rusko hodnotí ako nepriateľské," uviedlo ruské ministerstvo obrany. Vinou Izraela podľa hovorcu ministerstva zahynulo 15 ruských vojakov a Rusko si vyhradzuje právo na odvetu, uviedla agentúra TASS.

Izrael vyjadril ľútosť nad smrťou posádky ruského lietadla

Izraelské ozbrojené sily vyjadrili v utorok na Twitteri ľútosť nad smrťou posádky ruského vojenského lietadla typu Il-20 s 15 ľuďmi na palube, ktoré v noci na utorok zostrelila nad Stredozemným morom sýrska protivzdušná obrana.

Izrael zo zostrelenia lietadla obviňuje režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada s tým, že plnú zodpovednosť za incident nesú sýrske ozbrojené sily.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí si v súvislosti s incidentom predvolalo izraelského veľvyslanca v Moskve. Ruský minister obrany Sergej Šojgu predtým v telefonickom rozhovore s izraelským rezortným kolegom Avigdorom Liebermanom pripísal Izraelu priamu zodpovednosť za incident.

Našli trosky aj pozostatky členov posádky

Časť trosiek nezvestného ruského vojenského lietadla Il-20 objavili ruské pátracie lode v Stredozemnom mori. Lietadlo zostrelila sýrska protivzdušná obrana 35 kilometrov od sýrskeho pobrežia.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že sa našli aj časti tiel a osobné veci 15 členov posádky, ktorí prišli o život pri jeho zostrelení blízko pobrežia Sýrie. Miesto, kde sa stroj zrútil, sa nachádza zhruba 27 kilometrov západne od sýrskeho pobrežného mesta Bániás.


MOSKVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Rusko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.