Nová vakcína predstavuje nádej pre pacientov so zákernou formou rakoviny. Ukazuje sľubné výsledky

Nová vakcína predstavuje nádej pre pacientov so zákernou formou rakoviny. Ukazuje sľubné výsledky
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock - LookerStudio

Lekári testujú experimentálnu vakcínu, ktorá má pomôcť v boji proti rakovine pankreasu. Aplikuje sa pacientom po operácii a zabraňuje tomu, aby sa ochorenie vrátilo. Výsledky sú vraj sľubné.

Rakovina pankreasu je jednou z najťažšie liečiteľných druhov tejto zákernej choroby, pretože je často diagnostikovaná v pokročilých štádiách a rýchlo sa môže rozšíriť do iných častí tela, uvádza News Medical.

Trpela ňou aj Američanka Samara Rahman. Keď lekár vyslovil diagnózu, Samara podstúpila operáciu, po ktorej nasledovala chemoterapia.

Prečítajte si tiež:

Chemoterapia však bola príliš náročná na to, aby to jej telo zvládlo. Rodina sa rozhodla nájsť inú alternatívu, ktorá by pomohla udržať rakovinu na uzde.

Samara sa tak zapojila do klinickej štúdie, ktorá vyvíjala vakcínu. Tá sa aplikuje pacientom po operácii a jej cieľom je zabrániť návratu rakoviny alebo ju aspoň oddialiť.

Na rozdiel od iných spôsobov liečby je vakcína navrhnutá tak, aby stimulovala imunitný systém a rozpoznávala a napádala rakovinotvorné bunky. Navyše má ísť o univerzálnu vakcínu bez nutnosti prispôsobovať ju konkrétnym pacientom.

Prečítajte si tiež:

​„Tento prístup má potenciál posilniť telu vlastné imunitné bunky zacielené na mKRAS u širokej škály ľudí. Je navrhnutý tak, aby bol ľahko vyrobiteľný a akonáhle je vyrobený, môže byť ľahko dostupný na použitie bez nutnosti zložitého prispôsobenia," uviedol podľa portálu UCLA Health profesor medicíny a autor štúdie Zev Wainberg.

Lekár dodal, že túžil po tom, aby sa Samara prihlásila do tejto štúdie, pretože počas chemoterapie mala ťažké obdobie a jej choroba bola vo vysokom štádiu.

Samara začala liečbu v auguste 2023 a preočkovanie ukončila vo februári tohto roka. Naďalej však ostáva v pozorovacom procese, no podľa lekárov v súčasnosti nemá žiadne príznaky choroby.

S klinickou onkologičkou sme sa rozprávali o diagnostike a liečbe rakoviny prsníka. Viac sa dozviete v nasledujúcom videu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.