Ukrajina prvýkrát oficiálne oznámila počet obetí v radoch svojej armády

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vo vojne s Ruskom zomrelo 31.000 ukrajinských vojakov, oznámil v nedeľu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informujú o tom agentúry AFP a DPA. Ide o prvé oficiálne oznámenie počtu obetí v radoch ukrajinskej armády počas dva roky trvajúceho konfliktu, píše DPA.

"Každá z týchto strát však predstavuje veľkú stratu," uviedol Zelenskyj v Kyjeve na tlačovej konferencii pri príležitosti druhého výročia ruskej invázie na Ukrajinu. Povedal tiež, že o život neprišlo 300.000 či 150.000 vojakov, ako uvádza ruský prezident Vladimir Putin či ľudia z jeho okolia.

Ukrajinský prezident však odmietol odpovedať na otázku, koľko vojakov utrpelo zranenia, píše na svojej webovej stránke stanica Sky News. Rusko by podľa jeho slov na základe toho zistilo, koľko ľudí opustilo bojisko. Takisto tvrdil, že v konflikte zomrelo 180.000 Rusov.

Prečítajte si tiež:

Víťazstvo závisí od podpory

Zelenskyj na tlačovej konferencii tiež upozornil, že víťazstvo Ukrajiny v konflikte s Ruskom závisí od podpory krajín Západu.

"To, či Ukrajina prehrá, či to bude pre nás veľmi náročné a či tam bude vysoký počet obetí, závisí od vás, od našich partnerov, od západného sveta," povedal. Vyjadril zároveň presvedčenie, že americký Kongres schváli dôležitý balík pomoci pre jeho krajinu.

Spojené štáty už poskytli Ukrajine pomoc v hodnote desiatok miliárd dolárov. Republikáni v Snemovni reprezentantov amerického Kongresu však zdržujú schválenie novej americkej pomoci pre túto krajinu. Zelenskyj už minulý týždeň Kongres vyzval, aby túto pomoc schválil.

Pozrite si sobotňajšiu (24. 2.) reportáž k druhému výročiu začiatku vojny na Ukrajine:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.