Palestínsky premiér podal demisiu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Predseda vlády Palestínskej samosprávy v Predjordánsku Muhammad Štajja v pondelok podal demisiu do rúk najvyššieho predstaviteľa samosprávy Mahmúda Abbása. Informuje o tom TASR na základe správ agentúr DPA a AFP.

Štajja bol vo funkcii predsedu 18. vlády Palestínskej samosprávy od marca 2019.

Podľa palestínskej televízie Watan, ktorá sa odvolávala na vládnych predstaviteľov, si demisiu vlády vynútili svojím tlakom arabské krajiny a Spojené štáty. Cieľom Washingtonu je dosiahnuť hlbšiu reformu Palestínskej samosprávy ako súčasť plánov vzniku palestínskeho štátu. Izrael však tieto plány zásadne odmieta.

Prečítajte si tiež:

V Gaze nechce pripustiť ani pokračovanie súčasnej vlády militantného hnutia Hamas, ani konkurenčného Fatahu, ktorý ovláda Palestínsku samosprávu v Predjordánsku.

Agentúra DPA označuje Štajju za Abbásovho lojálneho spolupracovníka, pričom pripomína, že ostane na čele dočasného kabinetu. Formovanie novej vlády národného porozumenia totiž môže trvať niekoľko týždňov alebo aj mesiacov.

Od 7. októbra, keď militanti z Pásma Gazy prepadli priľahlé izraelské územia a izraelská armáda následne spustila ofenzívu v tejto palestínskej enkláve, zahynulo pri potýčkach s izraelskou armádou v Predjordánsku podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva 388 Palestínčanov.

Okrem toho sa zintenzívňuje aj násilie židovských osadníkov voči Palestínčanom, dodáva DPA.

Izraelská armáda oslobodila dvoch rukojemníkov Hamasu. Viac v archívnom príspevku v priloženom videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.