Dánsko zverejnilo výsledky vyšetrovania sabotáže plynovodu Nord Stream. Kremeľ ich označil za absurdné

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Dánska polícia v pondelok oznámila, že uzavrela vyšetrovanie sabotáže plynovodu Nord Stream v Baltskom mori. Skutok bol podľa nej úmyselný, avšak nebude nikoho trestne stíhať. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry AFP.

​„Na základe vyšetrovania (dánske) orgány môžu skonštatovať, že sabotáž potrubí bola úmyselná. Zároveň nebol zistený dostatočný dôvod na začatie trestného stíhania... Polícia v Kodani sa tak rozhodla uzavrieť vyšetrovanie výbuchov,“ citujú z vyhlásenia dánskej polície agentúry AFP a Reuters.

Vyšetrovanie prípadu nedávno ukončilo aj Švédsko, a to s odôvodnením, že kauza nespadá do jeho jurisdikcie. Zhromaždené dôkazy však údajne odovzdalo Nemecku, ktoré sa k nim dosiaľ verejne nevyjadrilo.

Podmorské plynovody Nord Stream 1 a 2 spájajúce Rusko s Nemeckom poškodila v septembri 2022 séria výbuchov. Došlo k nim vo výlučných ekonomických zónach Švédska a Dánska. Do ovzdušia sa pri nich uvoľnilo obrovské množstvo metánu. Z poškodenia potrubí sa navzájom obvinili Rusko aj Západ.

Kremeľ: Postoj dánskej polície je absurdný

Kremeľ v pondelok prostredníctvom svojho hovorcu Dmitrija Peskova kritizoval ukončenie dánskeho vyšetrovania sabotáže plynovodu Nord Stream v Baltskom mori. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

„Táto situácia je takmer absurdná. Na jednej strane uznávajú, že došlo k úmyselnej sabotáži, ale na druhej strane sa s tým nejdú nikam pohnúť,“ povedal Peskov novinárom.   

V priloženom videu si môžete pozrieť zábery z ponoru k poškodeným potrubiam plynovodov Nord Stream. 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.