OBRAZOM: Luxusným rezidenciám na útese v Kalifornii hrozí zrútenie do mora. Verdikt expertov je prekvapivý

OBRAZOM: Luxusným rezidenciám na útese v Kalifornii hrozí zrútenie do mora. Verdikt expertov je prekvapivý
Útes Dana Point po zosuve pôdy. Zdroj: Profimedia.sk

Tri niekoľkomiliónové domy, ktoré sa nachádzajú úplne na okraji útesu v južnej Kalifornii sú považované za bezpečné na bývanie – napriek tomu, že nedávno pod nimi došlo k zosuvu časti brala.

Realitná spoločnosť Redfin odhaduje, že tri susediace domy majú hodnotu približne 15,9 milióna USD, 14,1 milióna USD a 12,9 milióna USD.

​Časť útesu Dana Point sa zosunula začiatkom februára počas prudkých dažďov. Obyvatelia odvtedy zostali v neistote, no po upokojujúcich slovách expertov tvrdia, že tam zostanú bývať aj naďalej.

Podľa záznamov je najdrahším domom v pobrežnom komplexe nehnuteľnosť so štyrmi spálňami za 15,9 milióna dolárov zaregistrovaná na miestneho rádiológa, 82-ročného Lewisa Bruggemana.

„Dom je v poriadku, nie je ohrozený a nebude označený červenou značkou,“ povedal Bruggeman pre portál KCAL.

Manažér Dana Point City Mike Killebrew uviedol, že geotechnický inžinier a zástupca stavebného sektora z radnice skontrolovali dom v tvare písmena A a zistili, že „mu nehrozí žiadne bezprostredné nebezpečenstvo“.

Najmä pri pohľade na dom v tvare písmena A je pritom takéto rozhodnutie odborníkov prinajmenšom zarážajúce. Časť budovy totiž po zosuve zostala visieť v prázdnote.

Odborníci síce tvrdia, že na útesoch Dana Point sa dá v súčasnosti bezpečne žiť, no nebude to zadarmo. Aby boli domy naozaj bezpečné a schopné odolať aj najsilnejším búrkam, bude potrebné vykonať ďalšie práce.

„Bude si to vyžadovať veľa, veľa práce na stabilizáciu týchto stavieb,“ povedal pre Washington Post Kyle Tourjé, výkonný viceprezident Alpha Structural, inžinierskej firmy v Los Angeles.

„Vidíme, že útes postupne eroduje a zrejme sa to bude zhoršovať. Z roka na rok túto oblasť bičujú čoraz silnejšie búrky a tieto nehnuteľnosti to nevydržia večne,“ dodal Tourjé.

Zosuvy ohrozujú aj hradný kopec v Bratislave. Viac v archívnej reportáži z Televíznych novín.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme USA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.