Toto sú podľa odborníkov najčastejšie prejavy toho, že sa vaše dieťa trápi nad výzorom

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/Magomed Magomedagaev

Keď sa dieťa prvýkrát uvidí a spozná v zrkadle, je šťastné a veselé. Neskôr sa táto radosť mení na zvedavosť. Chce napríklad zistiť, ako vysoko dokáže vyskočiť, či ako rýchlo vie behať. Táto zvedavosť môže viesť aj k porovnávaniu s druhými.

Prehnané porovnávanie sa najmä v období puberty môže viesť k úzkostiam a neskôr aj k vážnym duševným problémom a poruchám príjmu potravy.

Experti pre portál HuffPost zhrnuli, aké sú varovné signály toho, že sa vaše dieťa trápi nad svojím výzorom a ako mu môžete pomôcť.

Prečítajte si tiež:

Izoluje sa

Keď sa dieťa začne z ničoho nič izolovať a vyhýbať podujatiam či stretnutiam, môže to byť prejavom toho, že sa bojí, že bude terčom kritiky alebo analyzovania svojho výzoru. Radšej sa preto ľuďom vyhýba a vyhľadáva samotu.

Ak si niečo takéto všimnete, spýtajte sa dieťaťa, prečo sa chce vyhnúť danému podujatiu. Je lepšie klásť otvorené otázky.

Prečítajte si tiež:

Radikálne zmenilo svoj jedálniček

Odborníci hovoria, že je normálne, keď sa vaše dieťa rozhodne pre vegetariánstvo, pretože má rado zvieratá. Ak však pristúpi k nepochopiteľnej a veľkej zmene, môže to byť tým, že sa trápi nad svojím výzorom.

Všímajte si, či sa cielene vyhýba niektorým konkrétnym typom potravín ako je chlieb, pečivo či sladkosti.

Prečítajte si tiež:

Nechce sa fotiť

Výživová terapeutka Heidi Schauster hovorí, že ak sa dieťa bráni fotografovaniu, môže to byť ďalším prejavom nespokojnosti so sebou.

Pozor si treba dávať aj na to, keď sa v správaní dieťaťa úplne vytráca spontánnosť v súvislosti s jedlom a pohybom. Ak je striktné v tom, čo a kedy je, treba spozornieť. To isté platí aj pre cvičenie.

Ak nie je ochotné zmeniť plán alebo v nevyhnutnom prípade vynechať tréning, je dobré zistiť, či nemá hlbší problém.

Prečítajte si tiež:

Posadnutosť sociálnymi sieťami

Porovnávanie tela a výzoru sa najčastejšie deje na internete a sociálnych sieťach. Tie sú zaplnené obsahom o diétach. Bežné sú aj videá o tom, čo človek jedol počas dňa. Obsahu o diétovaní či cvičení sa už nedá vyhnúť.

Odborníci nemajú lepšiu radu ako sa na rovinu dieťaťa spýtať, čo na sociálnych sieťach sleduje a čo ho zaujíma. Ak vám obsah nepríde vhodný, je nevyhnutné rozprávať sa o obmedzení času, ktorý vaše dieťa trávi na mobile.

Odborníci odporúčajú rodičom, aby boli najmä zvedaví a zaujímali sa o to, čím dieťa žije. Tiež je dôležité si ich vypočuť a snažiť sa im rozumieť

Psychologička Crystal Williams radí položiť deťom napríklad tieto otázky:

Čo sa ti páči na tvojom tele?
Čo sa ti nepáči na tvojom tele a prečo?
Keby si mohol zmeniť na svojom tele jednu vec, čo by to bolo a prečo?
Aký je to pocit byť vysoký/nízky?
Aké dobré a užitočné veci pre teba robí tvoje telo?

Netreba zabúdať, že ak chceme deťom pomôcť, treba začať od seba. Mladým by sme mali dávať pozitívny príklad toho, ako sa cítime a ako hovoríme o svojom tele.

Doba je rýchla, ľahké to nemajú deti ani rodičia. Podľa psychológa si toho na seba nakladáme priveľa. Pozrite si reportáž magazínu Reflex:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.