Najznámejší väzeň Británie sa nevzdáva nádeje. Zoznam vecí, ktoré chce robiť na slobode, je prekvapivý

Najznámejší väzeň Británie sa nevzdáva nádeje. Zoznam vecí, ktoré chce robiť na slobode, je prekvapivý
Charles Bronson, najznámejší väzeň Spojeného kráľovstva. Zdroj: Profimedia.sk

Označujú ho za jedného z najhorších násilníkov v britských dejinách. Charles Bronson, vlastným menom Michael Gordon Peterson sa narodil v roku 1952 no väčšinu svojho života, dovedna už 50 rokov, strávil za mrežami.

Už v mladosti hrnul do bitiek a členom gangu sa stal v čase, keď mal len 13 rokov. Prvýkrát sa za mreže dostal v roku 1974, a to za ozbrojenú lúpež.

Trest mu predĺžili po tom, ako napadol spoluväzňa a opäť po tom, čo sa zúčastnil väzenského povstania. Tých bolo napokon niekoľko. V roku 1989 si vyrobil zbraň z metly a rozbitej fľaše a zorganizoval povstanie nahý.

Na chvíľu sa mu podarilo dostať sa na slobodu, no v roku 1992 opäť putoval na 8 rokov za mreže po tom, čo sa pokúsil o ďalšiu lúpež. Kým bol na slobode, venoval sa nelegálnym boxerským zápasom.

Prečítajte si tiež:

Ani tentoraz sa ale na slobodu nedostal po počiatočnom treste. Spoluväzňov, ale aj zamestnancov väznice totiž napádal opäť. Celkovo napadol údajne až 20 dozorcov a počas svojho pobytu za mrežami napáchal státisícové škody.

V roku 1999 si dokonca vzal väzenského učiteľa ako rukojemníka, v zajatí ho držal 44 hodín. Údajne to urobil preto, lebo si učiteľ dovolil kritizovať jednu z jeho kresieb.

Len 7 rokov predtým držal ako rukojemníka knihovníka a od polície žiadal šálku čaju, helikoptéru a nafukovaciu pannu. Opakovanie tohto zločinu zapríčinilo, že namiesto ďalšieho predlžovania trest dostal doživotie.

Verí, že ho konečne prepustia

Naposledy žiadal o prepustenie na slobodu vlani, ale odpoveď bola negatívna, pretože komisia pre podmienečné prepustenie rozhodla, že nemá „zručnosti na zvládnutie výbuchov násilia“.

V rozhovore pre Daily Mail priznal, že bol výsledkom „znechutený“, no stále dúfal, že jeho ďalší pokus, ktorý sa pravdepodobne uskutoční budúci rok, bude úspešný.

Väzeň, ktorý je momentálne uväznený vo svojej cele asi 23 hodín denne, povedal: „Myslím si, že teraz sa to podarí. Musia ma prepustiť. Z posledného zamietavého rozhodnutia som bol znechutený. Zaslúžil by som si to,“ uviedol Bronson.

Prečítajte si tiež:

​Zdá sa, že práve silná viera v to, že bude raz slobodný, mu pomáha vyrovnávať sa s uväznením. Vysvetlil, že opäť túži užívať si každodenné maličkosti života.

Vysvetlil, že si chce vyzuť topánky a ponožky, aby mohol chodiť naboso po tráve, dať si konečne poriadne jedlo a „objať strom“, ak ho niekedy oslobodia.

„Naposledy som (bosý kráčal po tráve) pred viac ako 30 rokmi. Chcel by som ísť do malej reštaurácie a objednať si tie najväčšie klasické raňajky na planéte,“ povedal Bronson a pokračoval:.

„Chcem ísť do lesa a objať strom. Tešiť sa z maličkostí v živote. Chodiť do fastfoodu a objednať si fish and chips. Sadnúť si na lavičku a popri jedení pozorovať svet okolo. Moje túžby sú také jednoduché a neškodné. Chcem len pokoj a ticho, sadnúť si a tvoriť svoje umenie,“ dodal Bronson v narážke na svoju najväčšiu záľubu, ktorou je maľovanie.

Jeho výtvory boli počas uplynulých rokov predmetom dražieb, z ktorých výťažok venovali rôznym charitatívnym organizáciám vrátane nadácie Born for Art Foundation.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívnu reportáž o recidivistovi, ktorý chcel pred nástupom do väzenia podpáliť priateľku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.