Dnešný samit v Paríži vzbudil vlnu dohadov a nejasností. Odborníci vysvetľujú, čo by mal priniesť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zvýši Európa Ukrajine vojenskú a finančnú podporu? Pondelkový (26. 2.) samit v Paríži vzbudil vlnu dohadov a nejasností ešte predtým, ako sa vôbec začal.

Ozývajú sa totiž aj kritické hlasy, ktoré spochybňujú ďalšie vyzbrojovanie Ukrajiny.

Bolo to iba pár dní po začiatku ruského útoku na Ukrajinu. Francúzsky prezident zvolal do Versailles rokovanie európskych politických špičiek. Vladimirovi Putinovi odtiaľ vyslali stopku na dodávky energií.

Prečítajte si tiež:

​Za hostiteľom Emmanuelom Macronom tentokrát prichádza ešte silnejšia zostava. Okrem nemeckého kancelára alebo poľského prezidenta potvrdili účasť aj Briti, Kanaďania a Američania.

Stretnutie v Paríži sa tak zopakuje presne po dvoch rokoch, no a francúzsky prezident sa ani netají tým, že chce Ukrajine vyslať spoločný odkaz.

Ukrajina je totiž v treťom roku vojny v ťažkej situácii, má enormné problémy s nedostatkom zbraní a munície.

Západ by ju mohol zásobiť napríklad dodávkami delostreleckých granátov. Celkovo by mohla Únia navýšiť aj svoje výrobné kapacity a súčasnú pomoc zas urýchliť.

Prečítajte si tiež:

​Ozývajú sa však aj skeptické hlasy, ktoré sa boja ešte väčšej eskalácie konfliktu. Upozorňuje na to aj Robert Fico, ktorý dokonca spomína vysielanie cudzích vojakov na ukrajinský front.

Na stretnutí v Paríži by sa mal objaviť aj ukrajinský prezident, účastníkom stretnutia by sa mal prihovoriť cez telemost. Zelenskyj najnovšie pripustil, že by si už na jar vedel predstaviť mierový samit vo Švajčiarsku.

Rokovanie v Paríži by sa malo ukončiť podpisom spoločného vyhlásenia.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.