USA oznámili ďalší úder na ciele v Jemene

Na snímke stíhačka britských ozbrojených síl Typhoon.
USA a Británia spustili rozsiahle údery proti povstalcom v Jemene. Zdroj: TASR/Sgt Lee Goddard, UK Ministry of Defence via AP

Americká armáda oznámila, že v pondelok zasiahla rakety, drony a bezpilotné člny v oblastiach Jemenu, ktoré ovládajú Iránom podporovaní povstalci húsíovia. O ďalšom takomto údere informovala agentúra DPA.

Centrálne velenie armády USA uviedlo, že popoludní miestneho času jeho sily zničili tri bezposádkové plavidlá a dve mobilné protilodné strely, ktoré boli pripravené na odpálenie smerom na Červené more.

Zasiahli tiež útočný dron, ktorý sa už nachádzal nad Červeným morom, kde húsíovia už niekoľko mesiacov útočia na lodnú dopravu.

Prečítajte si tiež:

„Tieto opatrenia sa prijímajú s cieľom chrániť slobodu plavby a zvýšiť bezpečnosť medzinárodných vôd pre námorné sily USA a obchodné plavidlá,“ uviedlo velenie vo vyhlásení.

Húsíovia útočia na lode v Červenom mori od vlaňajšieho novembra. Odvtedy podnikli najmenej 57 útokov na obchodné a vojenské plavidlá. V poslednom týždni sa tempo útokov zvýšilo.

Povstalci tvrdia, že to robia zo solidarity s Palestínčanmi v Pásme Gazy, kde od októbra 2023 prebieha vojna medzi Izraelom a militantmi z Hamasu. Vzhľadom na globálnu prepojenosť medzinárodnej lodnej dopravy sú však ich útokmi postihnuté desiatky krajín sveta.

Pozrite si zábery z 23. 1. 2024. USA A Británia zaútočili na ciele húsíov v Jemene:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kríza na Blízkom východe

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.