VIDEO: Fica v Prahe vypískali, demonštranti ho posielali za Putinom do Moskvy. Premiér ich s úsmevom pozdravil

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V Prahe sa začal samit predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Od tohto stretnutia závisí aj to, či V4 ako taká prežije.

A to preto, že tu máme značný ideologický rozkol, kedy stojí Maďarsko a Slovensko na jednej strane v geopolitike a najmä otázke Ukrajiny, zatiaľ čo Česko a Poľsko na strane druhej.

Napätá situácia bola badateľná už pri príchode lídrov do Lichtenštajnského paláca v Prahe. Slovenský premiér Robert Fico aj maďarský premiér Viktor Orbán boli vypískaní davom demonštrantov. 

Keď slovenský premiér vystupoval z limuzíny, skandovali "Fico do basy". Robert Fico ich dokonca išiel s úsmevom pozdraviť.

Ideologický rozkol bol citeľný už len tým, že sa v utorok (27. 2.) poľský premiér Donald Tusk stretol osamote s českým premiérom Petrom Fialom najskôr dopoludnia. To isté urobili aj Robert Fico a Viktor Orbán, keď sa bez Tuska a Fialu stretli na pražskom letisku.

O čom budú lídri rokovať?

Lídri budú podľa českého úradu vlády rokovať najmä o energetickej bezpečnosti, strategickej agende EÚ, o predchádzaní nelegálnej migrácii či ďalšej podpore Medzinárodného vyšehradského fondu.

To, či sa budú vedieť zhodnúť na konkrétnych projektoch, podľa Fialu ukáže, či má formát V4 ešte zmysel alebo ide o prežitok.

Prečítajte si tiež:

Dodal, že ho príliš neteší stretávať sa s kolegami, s ktorými v kľúčových veciach nesúhlasí, ale napriek tomu považuje spoločný dialóg za dôležitý.

Český premiér tiež v pondelok nezvykle kriticky komentoval slová predsedu vlády SR o Ukrajine. Zdôraznil, že jeho výroky, ktoré zverejnil na druhé výročie ruskej invázie na Ukrajinu, sa nepochybne premietnu aj do utorkového rokovania. Dodal, že on má úplne opačné názory než Fico, a je podľa neho jasné, kto je v tejto vojne obeť a kto agresor.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.