Fiala po summite premiérov V4: Na vojnu máme rôzne názory, zhodneme sa však na dvoch veciach

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Premiéri krajín Vyšehradskej štvorky (V4) sa v utorok na summite v Prahe zhodli, že ruská agresia proti Ukrajine je hrubým porušením medzinárodného práva a Ukrajina potrebuje pomoc, do ktorej sa majú naďalej zapájať všetky štyri krajiny. Rozdiel je len vo forme pomoci. Po rokovaní to povedal český premiér Petr Fiala. 

Rokovanie bolo podľa Fialu veľmi dlhé, neľahké, ale otvorené a vecné. Zdôraznil, že medzi názormi lídrov a postojmi jednotlivých krajín sú rozdiely, ktoré sa nezmenili.

„Nie je potrebné skrývať, že medzi nami existujú výrazné rozdiely,“ povedal s tým, že ČR a Poľsko sa chcú naďalej podieľať aj na vojenskej pomoci Ukrajine, zatiaľ čo SR a Maďarsko tento postoj nezdieľajú. Sú však podľa neho pripravené podieľať sa na pomoci finančne či humanitárne.

Prečítajte si tiež:

​Český premiér tiež reagoval na otázku, či má V4 ešte budúcnosť. „Je to určite trošku iná inštitúcia, než aká bola pred ruskou agresiou na Ukrajine. Tak to jednoducho je... Ale som rád, že možno aj vďaka našej komunikácii sa darí dosahovať na európskej úrovni spoločné riešenia a jednotný postoj k podpore Ukrajiny a odsúdeniu ruskej agresie,“ vysvetlil Fiala.

Politici sa podľa neho dokázali zhodnúť na spolupráci v poľnohospodárstve (napríklad v otázke zmeny Európskej zelenej dohody) či v energiách.

Všetky štyri krajiny podľa neho zdieľajú presvedčenie o potrebe rozvoja jadrovej energie a užšieho vzájomného energetického prepojenia. Spolupracovať by tiež podľa neho mohli v boji s nelegálnou migráciou.

„Všetci sa domnievame, že v túto chvíľu nie je dobré zasahovať do zakladajúcich zmlúv EÚ, a je potrebné pracovať na pôdoryse, aký teraz máme,“ doplnil ďalšiu zhodu Fiala.

Prečítajte si tiež:

Fico: Formát V4 je stále dôležitý 

Slovenský premiér Robert Fico zhodnotil summit ako jedno „ z najpodstatnejších stretnutí pre budúcnosť V4“. 

Rokovanie bolo podľa jeho slov svojím obsahom mimoriadne náročné, ale prejavila sa schopnosť lídrov vidieť do budúcnosti. „O niekoľko rokov sa vojna skončí a možno my už tu nebudeme, ale formát V4 je stále dôležitý,“ doplnil. 

V4 môže byť podľa neho v nasledujúcom období mimoriadne dôležitým regionálnym formátom, informuje spravodajkyňa TASR.

Prečítajte si tiež:

„Áno, máme na niektoré veci rozdielne názory. Ja neverím vo vojenské riešenie konfliktu na Ukrajine, verím v okamžité zastavenie paľby, verím v mierové rokovania... Ale o niekoľko rokov táto vojna skončí. Možno tu my nebudeme, ale formát V4 zostáva mimoriadne dôležitý. Čakajú nás vízie, na ktoré budeme musieť reagovať aj v rámci regionálnej spolupráce,“ povedal Fico a ako príklad uviedol rozširovanie EÚ. To bude mať podľa neho významné dôsledky na rozpočet EÚ či kohéznu politiku.

Opäť spomenul aj pondelkovú konferenciu o Ukrajine v Paríži a opakovane jej vyčítal militantnosť. Na to zareagoval český premiér Petr Fiala, ktorý sa na nej tiež zúčastnil, a podľa vlastných slov ju hodnotí "úplne odlišne".

Hlavnou témou parížskeho rokovania bol podľa Fialu mier, ale na jeho dosiahnutie je potrebné podporovať Ukrajinu všetkými prostriedkami vrátane vojenských.

Prečítajte si tiež:

Na otázku, či sa SR zapojí do iniciatívy ČR, ktorá vo svete zháňa muníciu pre Ukrajinu a na Západe sa snaží zaistiť jej financovanie, Fico reagoval slovami, že jeho vláda nebude Ukrajine poskytovať žiadnu vojenskú pomoc, ak ide o zbrane a muníciu zo skladov štátu a armády. Pri komerčnej činnosti však nebude klásť prekážky.

Fico dodal, že stretnutie bolo svojím obsahom mimoriadne náročné, ale jedno z najdôležitejších.

„Zažil som aj zasadnutia V4, kde sa mi už chcelo aj zívať a bol som mierne znudený, lebo témy boli príliš technické a neboli zaujímavé... Dnes ste mi nedali ani sekundu na to, aby sme si zazívali alebo mali pocit, že to stretnutie je nudné. Toto bolo jedno z najpodstatnejších stretnutí pre budúcnosť V4,“ povedal Fico svojim premiérskym kolegom.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.