Väčšina pacientov s rakovinou pľúc prichádza k lekárovi neskoro. Toto sú najčastejšie príznaky

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Stokkete

Rakovinu pľúc diagnostikujú na Slovensku zhruba dvetisíc pacientom ročne. Patrí medzi najrozšírenejšie zhubné ochorenia a tiež medzi najčastejšie príčiny úmrtí. Dôvodom mnohých z nich je aj to, že veľa pacientov prichádza k lekárovi neskoro. 

Najrizikovejším faktorom je fajčenie. Treba si však dávať pozor aj na celkový životný štýl a stres. Rakovinu môže spôsobiť aj znečistené ovzdušie a dedičnosť.

Zákernosť ochorenia spočíva na najmä v tom, že v prvom štádiu človek nepociťuje príznaky. Chirurg z nemocnice v Massachusetts Chi-Fu Jeffrey Ypre pre portál HuffPost hovorí, že röntgen pľúc je dôležitý ešte predtým, než človek pociťuje príznaky. Vtedy je liečba rakoviny najúčinnejšia. 

Keď už príznaky pociťujete, návštevu lekára neodkladajte. Tu sú najčastejšie prejavy nádoru na pľúcach:

Bolesť hrudníka

Bolesti na hrudi môžu súvisieť s rôznymi ochoreniami vrátane rakoviny. Najmä mladí ľudia sa potykajú s tým, že lekári hneď nepredpokladajú, že ich bolesť súvisí s rakovinou. Sťažuje to potom diagnostiku.

Prečítajte si tiež:

Pretrvávajúci kašeľ

Dlhotrvajúci kašeľ môže byť príznakom aj zápalu pľúc. Podľa výskumu 50 až 70 percent pacientov s rakovinou dostalo aj zápal pľúc, pretože mali oslabený imunitný systém. Ak máte kašeľ, ktorý nemizne ani po týždňoch, vyhľadajte lekára.

Prečítajte si tiež:

Bolesti v iných častiach tela

Keď sa rakovina pľúc rozšíri do iných častí tela, môže spôsobiť bolesti hlavy alebo bolesti v blízkosti kostí v chrbte alebo v panve.

Odborníci upokojujú, že žiaden z týchto príznakov nemusí automaticky znamenať rakovinu. Je však lepšie obrátiť sa na odborníka.

Je jedným z najsmrteľnejších rakovín u mužov na Slovensku. Štát chce rakovinu pľúc aktívne hľadať u rizikových pacientov. Pozrite si reportáž:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.