Možno máte dočinenia s patologickým klamárom. Tieto prejavy ho odhalia

Možno máte dočinenia s patologickým klamárom. Tieto prejavy ho odhalia
Zdroj: Shutterstock.com/fizkes

Americké sociálne siete zaplavili videá mladej ženy o celkovej dĺžke osem hodín o tom, ako sa vydala za patologického klamára. Reesa Teesa podrobne opísala, ako jej sľuboval dom či auto a dokonca rodine povedal, že čakali syna, ale Reesa potratila.

Odhalila, že jej bývalý muž opakovane falšoval číslo sociálneho poistenia, bol vo väzení a vypátrala aj jeho ďalšie bývalé manželky. 

Jej videá sa stali virálne. Hovorí, že ak pomôže čo i len jednej žene, ktorá odhalí včas, že je obeťou klamára, jej videá mali zmysel.

Portál HuffPost oslovil odborníkov, ktorí si videá pozreli a zhrnuli, aké prejavy klamárov treba považovať za patologické a nebezpečné a kedy treba zo vzťahu s takým človekom čím skôr odísť.

Prečítajte si tiež:

Je to príliš pekné na to, aby to bola pravda

Patologickí klamári často svojich partnerov bombardujú prejavmi lásky. Kupujú im drahé darčeky, pozývajú na romantické výlety a veľmi skoro sľubujú silné záväzky.

Nebezpečenstvo spočíva v tom, že človeka dokážu veľmi rýchlo pritiahnuť na svoju stranu a doslova ho opantať. O to ťažšie sa potom dávajú dole „ružové okuliare“.

Prečítajte si tiež:

Je ťažké overiť si veci, ktoré o sebe hovorí

Ďalšou formou zavádzania je to, že svojej polovičke hovoria veci, ktoré sa nedajú overiť. Človek tak nemôže vedieť na sto percent, či jeho partner klame alebo nie. Patologickí klamári si väčšinou vymýšľajú o sebe a svojej rodine veci, aby vyzerali dobre alebo zaujímavo. 

Klamú napríklad o svojom vzdelaní, pôvode, zamestnaní rodičov a podobne. Odhaliť, že ide o klamstvo, môže byť ťažké, ale stačí sa pozrieť na to, či s rodinou alebo spolužiakmi, o ktorých hovorí, udržiava kontakt. Ak má neustále výhovorky, prečo nemôže navštíviť napríklad svojich rodičov, môže to byť signál, že si vymýšľa.

Dobrý spôsob, ako klamára „nachytať“, je opakovane sa pýtať na jeho historky a spomienky. Je pravdepodobné, že sa niekedy pomýli a príbeh nebude taký istý.

Prečítajte si tiež:

Počúvajte svoju intuíciu a žalúdok

Odborníci tvrdia, že keď sa nám niečo nezdá, väčšinou to cítime, len to často ignorujeme. Telo neustále vysiela signály, keď cíti nebezpečie. Najčastejšie sa to prejavuje v žalúdku.

Ak vám niekto do očí klame, je možné, že to telo spozoruje. Neignorujte svoju intuíciu a najmä nie žalúdok.

Prečítajte si tiež:

Keď ich konfrontujete, sú agresívni

Ďalším zo znakov patologických klamárov je, že neznesú, keď ich konfrontujete a spochybňujete. Sledujte preto pozorne reakcie toho druhého. Niektorí dokonca prejdú do agresie.

Niektorí využívajú manipulatívne metódy a snažia sa spochybniť toho druhého a začnú mu vyčítať veci, ktoré s ich problémom ani nesúvisia.

Nakoniec, ak lož odhalíte, patologický klamár neprejaví skutočnú ľútosť, skôr reaguje bez výrazných emócií. 

Terapeuti radia, že v takom prípade je najlepšie zo vzťahu odísť. Klamári, ktorí klamú vedome, sa bez pomoci odborníka nezmenia.

Mala to byť láska ako z telenovely. Podvodník sa vydával za tureckého herca, slovenskú dôchodkyňu obral o všetky úspory. Pozrite si reportáž magazínu Reflex:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.