Reportáže o hrdinoch aj utrpení. Výpovede ľudí z Ukrajiny, pre ktorých je vojna každodennou realitou

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Reportáže o hrdinoch aj utrpení z východu aj zo západu Ukrajiny. Štáb Markízy strávil u susedov vyše týždňa a priniesol výpovede ľudí, pre ktorých je vojna dennou realitou.

Kým na východe krajiny na mnohých miestach zúri vojna, na západe Ukrajiny v meste Ľvov je pomerne bezpečne. Do tohto mesta odišli z východnej časti krajiny mnohí Ukrajinci.

Z ulíc východných miest sa pomaly vytráca ruština. Nejde o nariadenie, ale o rozhodnutie domácich prestať hovoriť týmto jazykom. 

Prečítajte si tiež:

Na východe na rôznych miestach čelia dopadom dronov či rakiet. Stan, ktorý sa ocitá na miestach, kde dopadnú, alebo kde práve zúri požiar, poskytuje pomoc zasiahnutým ľuďom. Tí v ňom nájdu jedlo, strechu a trochu tepla. V prípade potreby tiež ošetrenie. Aby ich ľudia na miestach nešťastí ľahko vedeli nájsť, sú na nich svetelné reflektory. Tie potrebujú aj záchranári.

Tí najčastejšie ošetrujú poranenia spôsobené črepinami, úlomkami sutín či skla. Po rýchlom ošetrení ľudí odovzdávajú do rúk lekárom. Niekedy sa však stáva, že im už nevedia pomôcť.

Na mieste dopadu rakiet či dronov sú tiež psychológovia. Tí nesedia v stane, ale chodia medzi ľudí a zisťujú, kto potrebuje akútnu pomoc. Spomínajú na prípad, keď rakety zbombradovali bytovku v Charkove. Vtedy jedna z psychologičiek čakala dlhé hodiny s mužom, kým vytiahnu spod sutín jeho manželku a dcéru. Tie našli už mŕtve. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.