Radosť z pristátia na Mesiaci netrvala dlho. Modul sa prevrátil na bok a čoskoro s ním stratia kontakt

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Najskôr veľké ovácie, potom sklamanie. Misia amerického lunárneho modulu bude kratšia, než sa plánovalo. Američania už cez víkend oznámili, že sa pri pristávacom manévri prevrátil na bok.

Američania koncom minulého týždňa oslavovali, že sa im po viac ako polstoročí podarilo pristáť na Mesiaci, hoci bez posádky. No manéver sa kamerám nasnímať nepodarilo. Vyzeralo to tak, že všetko ostatné išlo viac-menej podľa plánu.

Deň po pristátí modulu menom Odyseus však eufória z prelomového počinu opadla.

„Myslíme si, že modul klesal rýchlosťou deväť kilometrov za hodinu a potom rýchlosťou tri kilometre za hodinu, kde sa jednou nohou zachytil o povrch a takto padol,“ hovorí Steve Altemus, šéf spoločnosti Intuitive Machines.

Prečítajte si tiež:

Radosť dlho netrvala

Napriek tomu NASA i súkromná spoločnosť, u ktorej si modul za 118 miliónov dolárov objednala, hovorili o úspechu.

„Vieme, že slnečné lúče dopadajú na solárne panely a nabíjajú nám batérie. Sme na 100 percentách. A to je fantastické,“ zhodnotil Altemus.

Ani táto radosť však dlho netrvala. Z fotografií je zjavné, že modul leží. No, ako sa ukázalo, jeho poloha je dosť nešťastná. Tím zodpovedný za misiu predpokladá, že kontakt s modulom stratí každú chvíľu, keďže Slnko naň už nesvieti a energia sa mu minie.

Prekvapivo dobré správy majú Japonci. Domnievali sa, že ich modulu, ktorý nie práve hladko pristál na Mesiaci ešte v januári, nefungujú solárne panely. Prečkal však lunárnu noc a opäť sa prihlásil do služby. Japonci momentálne čakajú, kým trochu vychladne, keďže aktuálne má až 100 stupňov.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.