Zelenskyj rokoval so saudskoarabským korunným princom o mierovom pláne Ukrajiny

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v utorok v Saudskej Arábii stretol s korunným princom Muhammadom bin Salmánom, pričom ocenil snahy Rijádu pri hľadaní riešenia na ukončenie vojny na Ukrajine. Informuje o tom agentúra Reuters.

Zelenskyj pricestoval v utorok do Saudskej Arábie, kde následne rokoval s Muhammadom bin Salmánom o ukrajinskom mierovom pláne. Korunnému princovi poďakoval za jeho "cenné rady" pri hľadaní spôsobov na implementáciu mierového plánu.  

„Hlava (ukrajinského) štátu poukázala predovšetkým na úsilie Saudskej Arábie pomôcť nastoliť spravodlivý mier na Ukrajine,“ informovala Zelenského kancelária na svojej oficiálnej webstránke. „Vedenie Saudskej Arábii môže pomôcť nájsť spravodlivé riešenie,“ dodala.

Prečítajte si tiež:

Ukrajinský prezident rokoval so saudskoarabským korunným princom aj o mierovom summite, ktorý sa má tento rok konať vo Švajčiarsku. Obaja lídri okrem toho rokovali aj o možných krokoch na skutočné nastolenie bezpečnosti pre Ukrajinu, Európu a svet. „Máme rovnaký záujem na zaisťovaní globálnej stability,“ uviedol Zelenskyj.

Muhammad bin Salmán počas rokovaní podľa saudskoarabskej štátnej tlačovej agentúry potvrdil, že jeho krajina podporuje všetky medzinárodné snahy zamerané na vyriešenie ukrajinsko-ruskej krízy. Zmienená agentúra neskôr informovala, že Zelenskyj zo Saudskej Arábie už odcestoval.    

Prečítajte si tiež:

Ukrajinskí predstavitelia absolvovali už viacero multilaterálnych stretnutí, kde rokovali o svojom mierovom pláne s predstaviteľmi desiatok krajín. Predmetný plán požaduje stiahnutie ruských vojakov z Ukrajiny a uznanie ukrajinských hraníc tak, ako boli vytýčené pri rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991. Jedno z takýchto stretnutí týkajúce sa navrhovaného ukrajinského mierového plánu sa vlani v auguste konalo aj v saudskoarabskej Džidde.

Saudská Arábia sa už skôr zhostila úlohy sprostredkovateľa v konflikte medzi Ukrajinou a Ruskom, pričom obom stranám pomohla vyjednať výmeny vojnových zajatcov. Zelenskyj pred utorkovými rokovaniami s korunným princom vyjadril nádej, že jeho návšteva Saudskej Arábii prinesie aj v tomto smere ďalšie výsledky.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 27. 2. 2024 o aktuálnej situácii na Ukrajine, kde sa momentálne nachádza aj štáb TV Markíza a redaktorka Gabriela Kajtárová:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.