Od správania sa posádky až po fyzické znaky. Bývalá letuška prezradila, aké signály sú predzvesťou núdzového pristátia lietadla

Od správania sa posádky až po fyzické znaky. Bývalá letuška prezradila, aké signály sú predzvesťou núdzového pristátia lietadla
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock/Akimov Igor

Lietanie mnohým z nás prináša menšie či väčšie obavy z možných komplikácii. Vyľakať sa môžeme najmä pri turbulenciách, a to aj napriek tomu, že sú zvyčajne neškodné. Existujú však určité signály, ktoré môžu poukazovať na skutočné problémy letu.

Podľa bývalej letušky existuje niekoľko signálov, ktoré môžeme spozorovať na posádke alebo aj na technickom stave lietadla, a môžu vyústiť do núdzového pristátia. Lisa Hughesová, bývalá letuška, sa podelila o niektoré z nich, informuje metro.co.uk.

Správanie sa posádky

„Zvýšená aktivita posádky a častá komunikácia s kabínou pilota môžu naznačovať problém,“ povedala Hughesová.  

Rovnako sem zaradila zmenu tónu hlasu stevardov, naliehavosť hlásení z pilotnej kabíny a podobne.  

Dodáva, že posádka tiež môže začať pripravovať núdzové vybavenie alebo inštruovať niektorých cestujúcich, napríklad telesne postihnutých, aby im pomohli pri prípadnej evakuácii.

Prečítajte si tiež:

Znaky na lietadle

Bývalá letuška hovorí, že aj naše zmysly nám môžu napovedať, že niečo nie je v poriadku. „Môže ísť o nezvyčajné zvuky, vibrácie alebo zmeny v spôsobe letu, napríklad náhle zmeny výšky môžu naznačovať mechanické problémy,“ dodáva.

Následne zmeny v osvetlení kabíny, nasadenie kyslíkových masiek alebo spustenie núdzových protokolov sú jasnými signálmi problémov.

Technické, zdravotné i bezpečnostné problémy

Za núdzovým pristátím môžu stáť aj iné problémy, ako iba počasie či technické chyby. Vyžadovať si ho môžu aj prípady, keď sa objavia u niekoho náhle vážne zdravotné problémy. Taktiež prípady, keď sa v lietadle objaví bezpečnostná hrozba.

Treba zdôrazniť, že núdzové pristátia lietadiel sú zriedkavé. Ide len o 0,06 percenta letov. Napriek tomu Lisa hovorí, že počas jej pôsobenia ho zažila štyrikrát.

Podľa cestovných kancelárii je dobré kupovať letné dovolenky v predstihu. Neskôr si už nevyberiete a ešte aj priplatíte: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.