Má hlavu veľkú ako človek a je dlhý až osem metrov. Aj dosiaľ najväčšiemu druhu anakondy hrozí pre odlesňovanie vyhynutie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Má hlavu veľkú ako človek a dlhý je až osem metrov. Tohto hada by ste stretnúť nechceli. V Južnej Amerike našli nový druh anakondy. Pre odlesňovanie jej však hrozí vyhynutie.

Na obrovského hada natrafili počas nakrúcania prírodopisnej relácie. Vedci si myslia, že je to nový druh anakondy - Severná zelená. Hmotnosť odhadli na 200 kilogramov.

„My vlastne nevieme, aké zvieratá sa v takýchto džungliach nachádzajú, každý deň sa tam objavujú nové,“ povedal Juraj Balaščák, ošetrovateľ plazov v ZOO Bojnice. 

Tento druh anakondy je podľa vedcov dosiaľ najväčší objavený. A aj jej apetít musí byť veľký.

Prečítajte si tiež:

„My, čo sme tu mali anakondu, tak tá mala okolo 80 kilogramov a asi šesť metrov a zožrala bez problémov štyroch osemkilových králikov vcelku naraz,“ opísal Balaščák.

Pytón tigrovitý je aktuálne najväčším hadom v bojnickej ZOO. Presne vedia, kedy je hladný. Dáva to najavo rečou tela, je nepokojný.

„Naši ošetrovatelia hovoria, že behá po celej expozícii a už sa nevie dočkať, kedy dostane tú kŕmnu dávku,“ uviedla Andrea Klasová, hovorkyňa ZOO Bojnice.

„U veľkých pytónovitých hadov je zaujímavé, že majú nohy, sú to kostenné výrastky po predchodcoch, keď ešte mali vyvinuté končatiny. Využívajú to počas párenia, keď stimulujú samicu k páreniu,“ dodal Balaščák.

V zoologických záhradách sú plazy v bezpečí. No vo voľnej prírode ich ohrozuje odlesňovanie. Je tak možné, že takýchto obrov v budúcnosti už neuvidíme.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.