Lunárny modul Oddyseus, ktorý pristál na Mesiaci, v stredu fungoval. Uvedú ho ale do spánkového režimu

Pristátie modulu Odyseus na Mesiaci
Pristátie modulu Odyseus na Mesiaci. Zdroj: Intuitive Machines via AP

Lunárny modul Odysseus súkromnej americkej spoločnosti Intuitive Machines (IM), ktorý minulý štvrtok pristál na Mesiaci, v stredu fungoval, čoskoro ho však uvedú do tzv. spánkového režimu. Uviedli to predstavitelia IM. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Generálny riaditeľ IM Steve Altemus uviedol, že Odysseus v stredu vyrábal solárnu energiu, hoci je od pristátia prevrátený na bok. Letoví kontrolóri podľa jeho slov neskôr modul uvedú do spánkového režimu a pokúsia sa ho znova aktivovať o tri týždne, keď sa skončí lunárna noc.

Modul Odysseus triedy Nova-C pristál na Mesiaci minulý štvrtok, približne 185 kilometrov od jeho južného pólu. Ide o prvé pristátie amerického zariadenia na Mesiaci po viac ako 50 rokoch. Zostup na povrch Mesiaca však bol príliš rýchly, modul sa prevrátil a po pristátí trvalo niekoľko minút, kým s ním nadviazali rádiové spojenie.

Prečítajte si tiež:

IM zverejnila v stredu nové fotografie, na ktorých vidno, že najmenej jedna zo šiestich nôh modulu Odysseus je zlomená.

Riaditeľ amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Bill Nelson podľa svojich slov považuje misiu Odyssea za úspech. Ako dôvod uviedol, že v stredu ráno na ňom ešte fungovalo všetkých šesť experimentov NASA. Upozornil však, že je veľký rozdiel medzi pristátím posádky a pristátím skupiny prístrojov.

Úrad NASA, ktorý v rámci programu Komerčné lunárne nákladné služby (CLPS) zaplatil spoločnosti 118 miliónov dolárov, má na module Odysseus výskumné zariadenia, ktorých životnosť predpokladajú na osem až deväť dní.

Pozrite si aj reportáž o problémoch modulu po pristátí:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti zo sveta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.