Sýria tvrdí, že Izrael podnikol raketový útok na okolie Damasku

Izraelský nálet v Damasku z 21. 2. 2024.
Izraelský nálet v Damasku z 21. 2. 2024. Zdroj: TASR/AP Photo/Omar Sanadiki

Sýrske štátne médiá v stredu informovali o raketovom útoku na okolie sýrskej metropoly Damask, ktorý pripísali Izraelu. Sýrska protivzdušná obrana väčšinu rakiet zostrelila, uviedla sýrska štátna televízia citovaná agentúrami AFP a Reuters.

Ďalšie podrobnosti však televízia neuviedla. Korešpondent agentúry AFP v Damasku hlásil hlasné zvuky, po ktorých sa rozzvučali sirény sanitiek.

Proiránska libanonská televízia al-Majadín informovala o silnej explózii z damaskej štvrte Sajjida Zajnab, podrobnosti však neuviedla.

Prečítajte si tiež:

Podľa zdrojov z prostredia spravodajských služieb má Irán v danej oblasti silnú vojenskú prítomnosť. Údajne sa tam nachádza aj sieť podzemných základní týchto milícií podporovaných Iránom.

V uplynulom období Izrael podnikol vo vládou kontrolovaných častiach vojnou zmietanej Sýrie stovky útokov. K zodpovednosti za ne sa hlási len zriedkavo; opakovane však deklaruje, že útočí na základne militantných skupín spojených s Iránom, ako je napr. libanonský Hizballáh, ktorý na podporu armády sýrskeho prezidenta Bašára Asada vyslal tisíce bojovníkov.

Údery izraelskej armády na Hizballáh sa zintenzívnili po vypuknutí vojny v palestínskom Pásme Gazy, ktorá je dôsledkom útoku teroristických kománd militantného hnutia Hamas a ďalších palestínskych formácií na Izrael zo 7. októbra 2023.

Pozrite si zábery z 9. 2. 2024. Damask po bombových útokoch:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.