Texasom sa šíria druhé najväčšie požiare v histórii. Stav katastrofy vyhlásili v desiatkach okresov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Americkým Texasom sa šíria druhé najväčšie požiare v histórii štátu. Obyvatelia utekajú z domovov, úrady zatiaľ hlásia jednu obeť.

Stav katastrofy je vyhlásený v minimálne 60 okresoch. Domáci pridávajú na sociálne siete videá, ako sa snažia ujsť z horiaceho pekla.

Plamene sa začali šíriť začiatkom týždňa. Poháňa ich silný vietor a rekordne vysoké teploty.

„Označujeme to ako ,zlatý zámok‘. Oheň na suchých pláňach, prudký vietor a nízka vlhkosť. V takýchto podmienkach sa požiar šíri naozaj rýchlo,“ konštatoval Sean Dugan z lesnej správy.

Prečítajte si tiež:

Oheň sa šíri aj do Oklahomy

Spálené je už územie porovnateľné s rozlohou Trenčianskeho kraja. Americké úrady to prirovnávajú k New Yorku a jeho predmestiam. Oheň zachvátil aj obývané oblasti.

„Prišlo to veľmi rýchlo. Videl som, ako začal horieť susedov dom a zavolal som hasičov. Keď sme sa vrátili, už tu nezostalo nič,“ hovorí jeden z obyvateľov.

V Panhandli, ktoré je jedným z najviac zasiahnutých miest, ľudia našli dočasný úkryt v kostole. Sú tam celé rodiny aj so svojimi domácimi miláčikmi. „Prišlo tak veľa ľudí, že niektorých sme museli posielať inam. Mnohí chceli ísť aspoň na toaletu. Prišli aj so svojimi zvieratami, mali sme tu kozy, mačky aj zajace,“ hovorí pastorka Courtney Kirkseyová.

Oheň sa z Texasu rýchlo šíri aj do susednej Oklahomy. Americká meteorologická služba varovala pred rizikom požiarov aj ďalšie štáty v strednej časti USA. Nádej pre Texas však predstavujú zrážky, ktoré by mali prísť v najbližších hodinách.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prírodné javy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.