Čína vyzvala ostatné jadrové veľmoci, aby rokovali o zákaze prvého úderu

Čína vyzvala ostatné jadrové veľmoci, aby rokovali o zákaze prvého úderu
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock.com/Paul R. Jones

Štáty s najväčším jadrovým arzenálom by mali rokovať o zmluve zakazujúcej prvé použitie týchto zbraní proti sebe alebo urobiť v tejto súvislosti politické vyhlásenie, oznámilo oddelenie čínskeho ministerstva zahraničných vecí pre kontrolu zbrojenia. Správu o tom TASR prevzala z tlačovej agentúry Reuters.

Generálny riaditeľ daného oddelenia Sun Siao-po vyzval jadrové štáty, aby si plnili svoje "osobitné a prioritné povinnosti" v oblasti jadrového odzbrojenia podľa Konferencie OSN o odzbrojení, ktorej cieľom je zabrániť jadrovej vojne, informovala v stredu čínska štátna tlačová agentúra Sin-chua.

Počas zasadnutia fóra, ktoré sa konalo v pondelok v Ženeve, Sun uviedol, že tento orgán by mal definovať plán alebo časový rozvrh pre medzinárodný právny nástroj, ktorý by chránil nejadrové štáty pred hrozbou jadrových zbraní.

„Štáty vlastniace jadrové zbrane by mali rokovať a uzavrieť zmluvu o nepoužití jadrových zbraní z pozície prvého,“ povedal Sun.

Prečítajte si tiež:

Zákaz prvého úderu dodržiava aj India

Čína a India sú v súčasnosti jediné dve jadrové mocnosti, ktoré oficiálne dodržiavajú túto politiku. Najväčší jadrový arzenál na svete majú Rusko a Spojené štáty.

Sun tiež vyzval na zavedenie univerzálneho, nediskriminačného, nešíriaceho a kontrolného poriadku vývozu s cieľom riešiť globálne bezpečnostné problémy a podporiť väčšie dodržiavanie predpisov v oblasti biochémie, aby sa zachovala autorita systému zmlúv o kontrole zbrojenia.

Konferencia OSN o odzbrojení by podľa neho mala reagovať aj na nové vedecké a technologické výzvy, ako sú umelá inteligencia, kozmický priestor či kybernetika.

Sun zdôraznil, že medzinárodná strategická bezpečnostná situácia čelí novým výzvam, a dodal, že krajiny s najväčšou vojenskou silou opakovane "porušujú zmluvy" s cieľom "dosiahnuť vlastnú absolútnu prevahu".

Rusko chce rozvíjať svoje jadrové sily. Viac sa dozviete z archívneho príspevku v priloženom videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.