Chlapec (†4) zomrel, keď sa mu zasekla hlava v novej postieľke. Rodičia tvrdia, že dodržali inštrukcie

Chlapec (†4) zomrel, keď sa mu zasekla hlava v novej postieľke. Rodičia tvrdia, že dodržali inštrukcie
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/Edvard Nalbantjan

Štvorročný chlapec zomrel po tom, čo mu hlava uviazla v novom lekárskom lôžku hneď v prvú noc, keď na ňom spal., informuje portál Kent Online.

Vyšetrovanie prípadu, ktorý sa stal ešte v júni 2021 ukázalo, že bezvládne telo malého Ethana Wadea objavil jeho otec v ich dome v Chathame v anglickom grófstve Kent nasledujúce ráno.

Otec predtým pripravoval desiatu pre ostatné deti. Syna trpiaceho detskou mozgovou obrnou našiel nereagujúceho ležiaceho dolu tvárou. Chlapec nedýchal.

V rámci vyšetrovania prípadu porota pred týždňom na pojednávaní na súde v Maidstone vypočula niekoľko svedkov vrátane zronených rodičov.

Vyšetrovatelia doteraz pracovali s niekoľkými možnými príčinami nešťastia. Jednou s možností pritom bolo aj to, že tragédiu mohol spôsobiť jeden zo súrodencov, ktorý sa hral s diaľkovým ovládačom.

Rodičia tvrdia, že postupovali podľa inštrukcií

Ethanovi kúpili špeciálne zdravotnícke lôžko, pretože si to vyžadoval jeho zdravotný stav. Okrem detskej mozgovej obrny trpel aj celkovým oneskorením vývoja a refluxom.

Špecializované lôžko Olaf bolo nainštalované v dome na Newham Street, pretože Ethan mal detskú mozgovú obrnu. Bol tiež neverbálny a trpel refluxom a globálnym oneskorením vo vývoji, ako aj problémami s mobilitou.

To, že k tragédii došlo už pred dva a pol rokmi, malo za následok, že Ethanov otec Benjamin Wade na súde nebol schopný spomenúť si na všetky detaily.

Veľká časť štvordňového pojednávania sa sústredila na to, či bol pri inštalácii postele prítomný bezpečnostný kľúč s detskou zámkou pripevnený k diaľkovému ovládaču a na zdvihnutú polohu plošiny postele, keď Ethana našli.

Obaja rodičia pritom zhodne tvrdia, že postupovali podľa inštrukcií a keď Ethana uložili spať posteľ zostala na najnižšej úrovni.

Pracovník, ktorý posteľ nainštaloval, sa dostal pod drobnohľad kvôli „chybným“ dokumentom. Mal totiž urobiť kontrolný zoznam, z ktorého jednu kópiu mal nechať rodičom a druhu odovzdať firme Theraposture, ktorá postele vyrába. To sa však nestalo.

Olaf 135 medical bed Zdroj: Theraposture

​Mechanickú chybu vylúčili

Rodičia zosnulého chlapca poukázali aj na fakt, že napriek tomu, že im firma sľúbila úplne novú posteľ, tá ktorú dostali bola 10 rokov stará. Bola oblepená nálepkami a nebola práve najčistejšia.

Posteľ skontrolovali zástupcovia výrobcu aj úradov, nenašli však žiadnu výrobnú chybu a záležitosť bola postúpená Výkonnému orgánu pre zdravie a bezpečnosť a Úradu pre reguláciu liekov a zdravotnej starostlivosti.

David Holton, predseda predstavenstva a spolumajiteľ spoločnosti Theraposture, porote povedal, že jeho spoločnosť má zmluvu s uznávanou nemeckou spoločnosťou KayserBetten, ktorá sa zameriava na nezávisle testovanie a dodržiava prísne smernice EÚ.

Presná príčina nešťastia je stále nejasná, vyšetrovanie však vylúčilo, že by bo, spáchaný trestný čin a do prípadu nebola zapojená žiadna tretia strana. Zostávali tak tri možnosti, pri čom dve z nich - mechanickú chybu aj prirodzené úmrtie - vylúčili. Poslednou možnosťou tak zostáva chybná manipulácia s posteľou.

Dievčatku sa zasekla hlava v čajníku, pri vyslobodzovaní museli použiť kliešte. Viac v archívnom videu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zahraničné krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.